Nie chcą spalarni śmieci. Protest mieszkańców w Rynku

fot. Radio Rodzina

Boją się, że nowa elektrociepłownia zanieczyści powietrze i zatruje im życie. Mieszkańcy Pawłowic, Ligoty, Długołęki, Wiszni Małej i innych miejscowości protestują przeciwko budowie elektrociepłowni pod Wrocławiem. Inwestycja spółki Fortum ma powstać za cztery lata i przerabiać 200 tys. ton śmieci rocznie.

Wśród protestujących był również Tomasz Rozkosz ze stowarzyszenia „Nasze Pawłowice i Ramiszów”. Według niego decydenci mogą jeszcze zmienić decyzję.

Listy z podpisami mieszkańców trafiły m.in. do wójtów gmin Wisznia Mała oraz Długołęka.

Co dalej?

-Miasto Wrocław nie podpisuje się pod tą inwestycją – tłumaczył nam prezydent Jacek Sutryk, krytykując Fortum za brak przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Argumentacja nie przekonuje mieszkańców.

Fortum rozważa budowę elektrociepłowni wykorzystującej paliwo alternatywne z odpadów nie nadających się do ponownego wykorzystania, wytwarzanych przez mieszkańców aglomeracji wrocławskiej. Instalacja mogłaby powstać pod Wrocławiem, na obszarze tzw. obrębu Biskupice. Byłaby odizolowana od zabudowy mieszkaniowej drogami krajowymi S8 i 98 oraz linią kolejową.

Najpierw rozmowy, potem decyzje o budowie

W maju Fortum zapowiedziało wielomiesięczny etap analiz i konsultacji w związku z projektem budowy nowej elektrociepłowni na paliwo alternatywne dla aglomeracji wrocławskiej. Dopiero po jego zakończeniu zapadnie ostateczna decyzja o tym, czy inwestycja będzie realizowana. Niezależnie od działań Fortum mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne, za które zgodnie z prawem odpowiada gmina – czytamy w komunikacie prasowym.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content