Marszałek Przybylski: Jestem przekonany, że rząd polski i czeski dojdą do porozumienia ws. Turowa

wikipedia

W Czechach trwają międzyrządowe negocjacje dotyczące polskiej kopalni Turów. Przed rozpoczęciem rozmów strony polska i czeska zadeklarowały, że celem jest porozumienie, a nie sąd. Osiągnięcie kompromisu miałoby doprowadzić do wycofania pozwu złożonego przez Czechów w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Cezary Przybylski jest przekonany, że obie strony dojdą do porozumienia ws. Turowa.

Konflikt w Turowie będzie oddziaływał nie tylko na nasz region czy Polskę, dodaje marszałek. Szefowie regionów także mają swoją rolę do spełnienia.

Marszałek chce wspólnie ze stroną czeską i niemiecką stworzyć strategię dotyczącą transformacji energetycznej.


Delegacje obu stron – polskiej i czeskiej – zasiadły do stołu negocjacyjnego, deklarując wzajemne zrozumienie. Czeski minister środowiska Richard Brabec zaznaczył, że Czesi rozumieją stanowisko Polski, dla której wydobycie w Turowie wiąże się z bezpieczeństwem energetycznym i miejscami pracy. „Z drugiej strony jasno oczekujemy od strony polskiej, żeby wzięła pod uwagę to, iż kontunuowanie wydobycia w Turowie ma negatywny wpływ na środowisko po stronie czeskiej i logiczne jest, że jako czeski rząd chronimy interesy swoich obywateli” – powiedział czeski minister.
Polski minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka powiedział, że celem rozpoczętych negocjacji ma być wypracowanie stabilnego porozumienia. „To, co nas łączy, to wspólna wola osiągnięcia dwustronnego, długotrwałego, stabilnego porozumienia bez konieczności angażowania instytucji unijnych” – zaznaczył Michał Kurtyka.
Dzisiejsza sesja rozmów potrwa do późnego popołudnia. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, obie strony wrócą do negocjacji jutro.

inf. IAR/mat. wł.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content