30 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie
17 czerwca 2021
fot. Radio Rodzina
17 czerwca 2021 r. mija 30 lat od podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. Z tej okazji we Wrocławiu otwarto wystawę plenerową „Sąsiedzi w Europie” ukazującą historię stosunków polsko-niemieckich od czasów II wojny światowej po współczesność.
Wydarzenie przygotowały wspólnie: Miasto Wrocław, Centrum Historii Zajezdnia (Ośrodek Pamięć i Przyszłość) oraz Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
W otwarciu wystawy przy ul. Oławskiej uczestniczył Hans Jörg Neumann – konsul generalny Niemiec.
Ewa Gołąb Nowakowska – Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą – podkreśliła ważność partnerstwa między krajami.
Na wystawie można poznać historię stosunków polsko-niemieckich od czasów okupacji, poprzez lata 60-te i słynny list biskupów, aż po zmiany ustrojowe XX/XXI wieku. Autorem ekspozycji jest dr hab. Robert Żurek z Fundacji Krzyżowa.
Dziedzictwo współpracy
Droga do pojednania była procesem długim i angażującym różne środowiska. Na ważność dialogu międzysąsiedzkiego i jego owoce zwrócił uwagę dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, dr Marek Mutor.
Dr Mutor ogłosił również aplikację Listu Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich z 1965 roku do Znaku Dziedzictwa Europejskiego.
Wystawę pt. „Sąsiedzi w Europie” można oglądać od 17 czerwca do 5 lipca na ul. Oławskiej we Wrocławiu, następnie od 5 lipca do 23 sierpnia na placu przed CH Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.
Dodatkowo od 24 sierpnia do 31 września br. ekspozycja będzie prezentowana w Krzyżowej jako element programu projektu „8 x pojednanie”.