30 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie

fot. Radio Rodzina

17 czerwca 2021 r. mija 30 lat od podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. Z tej okazji we Wrocławiu otwarto wystawę plenerową „Sąsiedzi w Europie” ukazującą historię stosunków polsko-niemieckich od czasów II wojny światowej po współczesność.

Wydarzenie przygotowały wspólnie: Miasto Wrocław, Centrum Historii Zajezdnia (Ośrodek Pamięć i Przyszłość) oraz Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

W otwarciu wystawy przy ul. Oławskiej uczestniczył Hans Jörg Neumann – konsul generalny Niemiec.

Ewa Gołąb Nowakowska – Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą – podkreśliła ważność partnerstwa między krajami.

Na wystawie można poznać historię stosunków polsko-niemieckich od czasów okupacji, poprzez lata 60-te i słynny list biskupów, aż po zmiany ustrojowe XX/XXI wieku. Autorem ekspozycji jest dr hab. Robert Żurek z Fundacji Krzyżowa.

Dziedzictwo współpracy

Droga do pojednania była procesem długim i angażującym różne środowiska. Na ważność dialogu międzysąsiedzkiego i jego owoce zwrócił uwagę dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, dr Marek Mutor.

Dr Mutor ogłosił również aplikację Listu Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich z 1965 roku do Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

Wystawę pt. „Sąsiedzi w Europie” można oglądać od 17 czerwca do 5 lipca na ul. Oławskiej we Wrocławiu, następnie od 5 lipca do 23 sierpnia na placu przed CH Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Dodatkowo od 24 sierpnia do 31 września br. ekspozycja będzie prezentowana w Krzyżowej jako element programu projektu „8 x pojednanie”.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content