Otwarcie Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie

fot. Radio Rodzina

W Dreźnie zostało otwarte Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego. To drugie tego typu (po Brukseli) takie przedstawicielstwo poza granicami Polski. Wybór niemieckiego miasta jest nieprzypadkowe. Jest to stolica Wolnego Państwa Saksonia, które jest naszym regionem partnerskim już od ponad 20 lat.

– Zależy nam, aby nasze biuro regionalne w Dreźnie było miejscem, gdzie firmy, szkoły, organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim mieszkańcy obu regionów znajdą informacje o możliwościach współpracy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. – Czas pandemii nieco opóźnił naszą inicjatywę, ale jednocześnie pokazał jak ważna jest współpraca międzyregionalna. Dzięki doskonałym relacjom z władzami Saksonii cały czas monitorowaliśmy sytuację i staraliśmy się podejmować najlepsze decyzje dla naszych mieszkańców.

Czym zajmie się przedstawicielstwo? mówi Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

-To miejsce w centrum naszego miasta symbolizuje jak szczególnym partnerem jest dla nas Dolny Śląsk, a czas pandemii udowodnił jak wartościowa i ważna jest nasza wzajemna współpraca. Życzę aby nowe biuro Dolnego Śląska stało się miejscem, z którego wychodzić będą kolejne inicjatywy budujące naszą przyszłą kooperację – mówił premier Michael Kretschmer.

O współpracy m. in. na płaszczyźnie naukowej Wrocławia z Dreznem mówi, wiceprezydent stolicy Dolnego Śląska Jakub Mazur.

– Saksonia to nasz główny region partnerski, z którym łączą nas bliskie stosunki. Do utworzenia tego biura przygotowywaliśmy się kilka lat. Dziś oficjalnie je otwieramy. Wierzę, że jego działalność pomoże w rozwoju i pielęgnacji naszej współpracy międzyregionalnej. Chcemy, by było to miejsce, gdzie zwrócić się może każdy kto szuka informacji o Dolnym Śląsku lub ma zamiar nawiązać współpracę z podmiotami z naszego regionu – podsumowuje Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Dzielimy się wspólnym doświadczeniem, które m.in. dotyczy wygaszania kopalń, zaznacza Andrzej Jaroch.

Data otwarcia biura nie jest przypadkowa. 17 czerwca 2021 przypada 30. rocznica podpisania „Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Umowa stanowi uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

Współpraca będzie odbywała się m. in. w obszarze gospodarki czy kultury, mówi przewodniczący sejmiku.

-Otwarcie biura to potwierdzenie bardzo dobrych relacji Dolnego Śląska z Saksonią, podkreśla szef klubu Koalicji Obywatelskiej – Marek Łapiński.

Jakich korzyści z jego otwarcia mogą czerpać Dolnoślązacy? Mówi Przewodniczący Andrzej Jaroch.

Siedziba biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna nieopodal budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu, miejsca gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii – Michael Kretschmer, który sam zaangażował się w znalezienie lokalizacji dla dolnośląskiego przedstawicielstwa.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content