Intrygująca kolekcja rodziny Stenzlów w Muzeum Narodowym

fot. Radio Rodzina

Unikatowe pieczęcie cesarskie, królewskie, rycerskie, miejskie oraz kościelne powstałe od końca XII do początku XVII w. można już oglądać na kameralnej wystawie czasowej „Intrygująca kolekcja rodziny Stenzlów” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawa będzie czynna do 5 września.

Muzeum Starożytności Śląskich zakupiło w 1913 roku od mieszkanki Wrocławia Augusty Stenzel dwa nowożytne dokumenty pergaminowe oraz 62 średniowieczne i nowożytne pieczęcie woskowe, które zostały odcięte w XIX w. od dokumentów, a pełniły w nich funkcję uwierzytelniającą.

Mówi kurator wystawy Artur Hryniewicz.

Ekspozycja zawiera pieczęcie świeckie, duży zbiór pieczęci miejskich z XIII i XIV wieku, klasztorne a także bulle papieskie i średniowiecznych dożów weneckich. Dowiadujemy się z nich, jak wyglądały dawniej np. herby niemieckich miast.

Dlaczego „intrygująca”?

W zapisie inwentarzowym dokładnie określono osobę sprzedającą i jej adres. Po sprawdzeniu w księgach okazało się jednak, że nikt pod takim nazwiskiem tam nie mieszkał. Augusta otrzymała 200 marek, była już starszą kobietą i prawdopodobnie bała się, że ktoś mógłby ją okraść. Tę historię odkrył kurator wystawy.

Artur Hryniewicz wykonał więc detektywistyczną pracę, przygotowując wystawę dla wrocławskiego muzeum. Każdej z pieczęci towarzyszy opis wraz z miejscem pochodzenia.

Do dzisiaj w zbiorach wrocławskiego muzeum zachowało się 48 pieczęci, w tym jedne z najcenniejszych m.in.: cesarsko-królewska pieczęć majestatyczna Wacława IV Luksemburskiego z lat 1378 – 1400, pieczęć herbowa cesarza Zygmunta Luksemburskiego z lat 1433 – 1437, pieczęć klasztoru Klarysek św. Klary w Kolonii z XIV w. czy pieczęć przeoryszy klasztoru Dominikanek w Lemgo z XIV wieku.

Wystawa „Intrygująca kolekcja rodziny Stenzlów” będzie czynna w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od wtorku 15 czerwca do 5 września tego roku.

Na rozmowę z Arturem Hryniewiczem, który oprowadzi nas po wystawie, zapraszamy w piątek 18 czerwca po godz. 16:00 w audycji „Więcej Kultury”.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content