Okno z widokiem na niebo? Wszystko o oknach dachowych

fot. Radio Rodzina

Okna montowane na poddaszu posłużą Ci przez wiele lat, dlatego ich wybór powinien być przemyślany. Od tego, jaką stolarkę okienną wybierzesz, zależy m.in. doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym, stosowna wentylacja oraz bilans energetyczny budynku.

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego rodzaju stolarki okiennej.

Kiedy należy montować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element dachu w sytuacji, gdy strych stanowi część mieszkalną domu. Są konieczne w przypadku domów z poddaszem użytkowym albo ostatniego piętra zaaranżowanego jako loft. Zdarza się, że na przestrzeniach tych nie ma ścianek działowych albo jest ich niewiele. Dlatego też, aby osiągnąć odpowiedni efekt praktyczny i estetyczny, konieczne jest odpowiednie oświetlenie powierzchni światłem słonecznym. Jako że na strychu większość ścian jest skośnych, idealnym rozwiązaniem staje się montaż okien dachowych.

Okna tego typu są też konieczne w pomieszczeniach nieprzystosowanych do mieszkania, ale przeznaczonych do przechowywania różnych sprzętów, np. sezonowych ozdób, ubrań, mebli albo innych przedmiotów. Dzięki oknom można przewietrzyć pomieszczenie, a także nie ma potrzeby montowania tam światła sztucznego.

Od czego zależy dobór okien?

Na to, jakie okna sprawdzą się w pomieszczeniu, wpływa kilka czynników. Przede wszystkim istotna jest wielkość pomieszczenia. Powierzchnia okien powinna stanowić ok. 10% metrażu podłogi w pokoju. Dlatego też im większy jest pokój, tym większa okazuje się powierzchnia zamontowanych w nim okien. Można zdecydować się na jedno duże okno albo kilka mniejszych, rozłożonych równomiernie na dachu. Co istotne, drugie rozwiązanie daje w sumie więcej światła niż jedno okno duże, pomimo tej samej powierzchni szyby.

Wysokość ścianki kolankowej wpływa z kolei na to, jak wysoko zostanie zamontowane okno. Modele z otwieraniem górnym są odpowiednie w sytuacji, gdy ścianka jest niska. Z kolei w przypadku ścianki o wysokości powyżej 130 cm można zdecydować się na okna z dolnym systemem otwierania.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest kąt nachylenia dachu. Im mniejszy jest spadek dachu, tym okno powinno być dłuższe. Dzięki temu poprawia się widok na zewnątrz. Ważny jest też rodzaj pomieszczenia. W kuchni, łazience albo pralni najlepiej zdecydować się na okna drewniano-poliuretanowe, które są całkowicie odporne na wilgoć. Należy też zwrócić uwagę na umiejscowienie okna. Polecanym rozwiązaniem jest montaż od południa, dzięki czemu wnętrze będzie lepiej oświetlone. W małych pokojach najlepiej zamontować okno centralnie, co pozwoli odpowiednio doświetlić przestrzeń.

Jak wybrać dobre okna dachowe?

Przed wyborem okien dachowych należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że przez okna ucieka z domu ciepło, co przekłada się na wyższe wydatki na ogrzewanie. Aby temu zapobiec, zdecyduj się na dobrej jakości okna z odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła. To parametr określany symbolem U. Im jest on niższy, tym lepiej, ponieważ oznacza on mniejszą stratę ciepła.

Ważną kwestią przy wyborze okien dachowych jest też ich szczelność, niezależnie od tego, na jakim strychu zostaną one zamontowane. Okna dachowe są bardziej narażone na przeciekanie podczas opadów śniegu i deszczu niż klasyczne okna, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć specjalnym oblachowaniem z aluminiowych okładzin.

Warto również zdecydować się na montaż rolet w oknach. Rolety na okna dachowe to praktyczne rozwiązanie, które odpowiednio zaciemni pomieszczenie nad ranem lub w czasie intensywnego nasłonecznienia. Pozwolą kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła w sytuacji, gdy chcemy np. odpocząć w środku dnia albo obejrzeć film. Dobrej jakości rolety na okna dachowe cechują się nie tylko funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Rolety typu markizy są idealne do okien połaciowych, a plisy nie różnią się pod względem konstrukcji od rolet stosowanych na oknach tradycyjnych.

Kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest hałas w pomieszczeniu. To szczególnie ważne w przypadku okien wychodzących na ruchliwe ulice. Przejeżdżające pod oknem samochody albo szczekające psy wpływają negatywnie na popołudniowy lub poranny odpoczynek. Dlatego też dobrze jest zdecydować się na okna o odpowiedniej klasie izolacji akustycznej. Przy drogach szybkiego ruchu można wybrać okna o klasie nawet 6, z kolei na cichych osiedlach odpowiednie będą okna z klasą 1.

Okna do dachów płaskich

Na rynku dostępne są również okna przeznczone do dachów płaskich. To akcesoria o specjalnej technologii montażu. Można je instalować na ukośnej podstawie, ponadto dostępne są też okna z kopułą. Ważnym atutem tego rodzaju okien jest ich bezpieczeństwo. Są to modele antywłamaniowe. Dobrej klasy okna posiadają zamontowane szyby zewnętrzne hartowane oraz wewnętrzne laminowane. Na wierzchu okien montowana jest kopuła osłaniająca całość. Tego rodzaju akcesoria stanowią nowoczesną, polecaną alternatywę dla wyłazów i dawnych świetlików dachowych.

Zobacz także: Charakterystyka i zastosowanie drewna klejonego.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content