Od dziś nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze

mat. pras.

Od dziś obowiązują nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Piesi chcący przejść przez jezdnię mają pierwszeństwo. Tak jak kierowcy muszą jednak zachować szczególną ostrożność.


Nowe przepisy likwidują też możliwość szybszej jazdy w nocy na terenie zabudowanym. Limit 50 kilometrów na godzinę obowiązuje teraz całą dobę. Dotychczas między godziną 23 a piątą rano, samochody mogły jechać o 10 kilometrów szybciej. Przepisy zabraniają też tak zwanej jazdy na zderzaku, czyli ze zbyt małym odstępem na autostradach i drogach ekspresowych. Ta regulacja nie będzie obowiązywać jedynie podczas wyprzedzania.
Podczas przechodzenia przez jezdnię pieszy nie może korzystać z urządzeń elektronicznych. Jak mówi sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, urządzenia te nie mogą zakłócać możliwości obserwacji otoczenia. Policja będzie mogła ukarać pieszego, który przechodząc na przejściu patrzy w ekran telefonu komórkowego.


Konrad Romik podkreślił, że do funkcjonariuszy będzie należała interpretacja określenia „zachowanie szczególnej ostrożności”. Jeżeli uzna, że zagrożenie bezpieczeństwa wynikało z jej niespełnienia, wtedy pieszy będzie mógł zostać ukarany. Kary będą też za przekroczenie limitu 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, a także przy zachowaniu zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu.

inf. IAR

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content