Galeria mody – nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

mat.pras.

Złota torebka projektu Palomy Picasso, średniowieczne nogawice z zielonego sukna, frak wełniany z dworu Stanisława Augusta Poniatowskiego, komplet nocny z różowego jedwabiu z lat 30. XX w. – między innymi te eksponaty można będzie zobaczyć na nowej wystawie czasowej MNWr. „Galeria mody” to prezentacja obrazów, ubiorów, tkanin i akcesoriów mody powstałych od średniowiecza po czasy współczesne.

Wystawa opowiada o związkach mody i sztuki. Ubiór pojawia się we wszystkich odmianach i tradycjach malarstwa figuralnego, zajmując niekiedy więcej niż połowę powierzchni obrazu. Widz rzadko jednak zastanawia się nad tym, co wnosi on do malarstwa, jaka jest jego rola?

„Z jednej strony tkanina – jej kolor, wzór, faktura, sposób układania się – a także krój i zdobienia ubioru stanowią element plastyczny kompozycji, wpływając na rozwiązania formalne i ekspresję artystyczną dzieła” – mówi dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy. „Z drugiej strony strój przedstawionych postaci komunikuje wielorakie przesłania: symboliczne, ceremonialne, społeczne, psychologiczne, religijne, erotyczne, technologiczne, polityczne, ekologiczne, międzykulturowe”.

Wystawa zbudowana została zgodnie z kluczem chromatycznym, poszczególne sale poświęcone zostały najważniejszym barwom. Kolor w ubiorze od wieków mówi o tym, jak ludzie postrzegają świat i swoje w nim miejsce. Odzwierciedla postęp techniczny, zmiany gustu i wpływ innych kultur. Z wystawy można się będzie dowiedzieć m.in. dlaczego przed wiekami barwne stroje mogli nosić tylko ludzie bardzo bogaci, dlaczego dawniej niebieski był kolorem dziewczynek, a różowy chłopców i kiedy biel stała się kolorem sukni ślubnych?

Na wystawie pokazanych zostanie kilkaset eksponatów, oprócz strojów, tkanin i akcesoriów zwiedzający będą mogli podziwiać blisko 100 obrazów autorstwa m.in. Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Rejchana, Zaka, Gepperta, Niesiołowskiego. Przewodniczką łączącą wszystkie części ekspozycji będzie wrocławska malarka Krzesława Maliszewska (1927–2018). Kobiety i mężczyźni z jej obrazów, ubrani w stylu, który pod względem form i kolorystyki jest kwintesencją współczesności, choć nie można przy nim postawić konkretnej daty, należą zarówno do historii, jak i do współczesności. Są jednocześnie postaciami z „Galerii mody” i współczesnymi widzami.

„Moda – swoisty barometr zmian, pierwszy z wizualnych atrybutów nas samych oraz naszego najbliższego otoczenia, zaświadczający o ewolucji, oryginalności, często też wolności” – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr.

„To moda dzisiaj nam udowadnia, że żyjemy w obłędnym tempie. Kiedyś pewien fason, kreacja, styl ubioru obowiązywały wiekami czy też dziesiątkami lat, dziś zmieniają się w tempie sezonów wiosenno-letnich i jesienno-zimowych. Moda – wyrazem ducha epoki, ale przede wszystkim nas samych. Określająca nasz światopogląd, stosunek do przeszłości, naszą pozycję i aspiracje. Nonszalancka lub zachowawcza, pełna dystynkcji lub prowokacji, oryginalna lub masowa – zawsze jednak stanowiąca „dopełnienie”, czy też „opakowanie” samego człowieka. Czyniąca go bardziej wyrazistym, dającym się lepiej zapamiętać, wyrażająca jego nastrój i moment, w którym się znalazł. Na balu, w czasie polowania, przy posiłku lub pracy za biurkiem, wreszcie na spacerze czy w podróży – człowiekowi była potrzebna, aby podkreślić bogactwo i różnorodność form jego życia. Wyzwanie dla kreatorów i dla historyków sztuki. A jeżeli tym ostatnim jest dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka – to też gwarancja wspaniałej, fascynującej i przynoszącej bezmiar wrażeń wystawy. I na taką Państwa bardzo serdecznie zapraszam”.

Wystawie będzie towarzyszyć najnowsza książka autorstwa kuratorki wystawy zatytułowana Pozór kostiumu. To praca poświęcona wizualnej historii mody w Polsce od XVIII do pocz. XX w., związkom mody i malarstwa oraz znaczeniom komunikowanym przez strój w sztuce i życiu codziennym. Czytelnik znajdzie rozwiązania wielu intrygujących zagadek kostiumologicznych. Dowie się na przykład, dlaczego strój koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego nazywano „hiszpańskim”, z jakich powodów Stanisław Leszczyński z małżonką sportretowali się jako sułtan i jego faworyta, a wykwintny szal kaszmirski kosztował tyle co elegancki powóz.

Program wydarzeń towarzyszących

13 czerwca, 3 lipca, 7 sierpnia, 11 września, godz. 11.00 – oprowadzania kuratorskie po wystawie, dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

26 czerwca godz. 11.00

Modne damy i modnisie, czyli co się nosiło w minionych wiekach!” – zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi Michał Pieczka. Wstęp z biletem za 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl

10 lipca, godz. 12.00

Modne wzory i kolory, warsztaty taneczno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl

Kolory mody” – to hasło tegorocznych Wakacji w Muzeum. Zajęcia będą odbywać się w lipcu i sierpniu, w środy i piątki o godz. 12.00 i 14.00.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content