Instalacja z PWr częścią wystawy w galerii BWA Wrocław Główny

mat.pras.

Przez kilka miesięcy studenci architektury PWr pracowali z artystami nad instalacją, która da drugie życie starym katalogom, plakatom, pocztówkom czy albumom z galerii sztuki, muzeów i innych instytucji kultury. Efekt ich współpracy od piątku, 28 maja, będzie można oglądać w galerii BWA Wrocław Główny jako część wystawy „Nagi Nerw”.

To wspólne przedsięwzięcie artystki Pameli Bożek i artysty Pawła Błęckiego ze studentami i studentkami Wydziału Architektury PWr pod opieką dr. inż. arch. Jerzego Łątki. Wystawa „Nagi Nerw” to organizowany we Wrocławiu od 2012 r. przegląd najciekawszych zjawisk młodej współczesnej sztuki. BWA Wrocław zaprasza artystę, zaliczanego już do klasyków współczesności, by spotykał się z młodymi twórcami i zaangażował się z nimi we wspólne projekty.

Doświadczony artysta dzieli się swoimi spostrzeżeniami i wrażliwością, a swoim nazwiskiem sprawia, że powstałe na wystawę projekty cieszą się dużym zainteresowaniem. Tegoroczną mistrzynią jest Joanna Rajkowska, jedna z najgłośniej dyskutowanych artystek współczesnych w Polsce. Do „Nagiego Nerwu” zaprosiła 18 artystek i artystów, którzy pracowali nad 17 projektami mającymi opisać rzeczywistość drugiej dekady XXI wieku. Wspólnie chcą opowiedzieć o świecie mierzącym się z katastrofą – zmienionym przez liczne kryzysy, migracje wywołane przez wojny i naprężenia polityczno-ekonomiczne.

Jednym z zaproszonych projektów jest instalacja, która powstała we współpracy z Politechniką Wrocławską. Artyści i studenci chcą zaproponować rozwiązanie, dzięki któremu powystawowa makulatura – taka jak albumy, pocztówki, plakaty, katalogi i inne materiały poligraficzne – nie będzie już zalegać w magazynach instytucji kultury, a może stać się ponownie przydatna. Na wystawę przygotowali prototypową instalację modułową.

– To element paraarchitektoniczny dzielący przestrzeń – opowiada Pamela Bożek. – Stworzyliśmy sufit i ścianę odgradzająca tę część pomieszczenia od innych elementów wystawy. Fragment podłogi może pełnić funkcję siedziska. Instalacja nie będzie w swojej obecności zachłanna. Inne prace mają być w centrum uwagi, a nasza ma być raczej służebna wobec nich. Sama w sobie może być intrygująca nie tyle ze względu na swoją formę, co na pochodzenie, sposób jej powstania. Instalację tworzy bowiem prawie tona papieru – pociętego na małe kawałki przez
przemysłową niszczarkę i upakowanego przez studentów i artystów w długie na siedem metrów foliowe moduły. Zostaną one podwieszone na belkach stropowych, na linach przebiegających wzdłuż zgrzewów. Instalacja jest prototypem wpisującym się w przestrzeń wystawy.

Artystka i artysta myślą już jednak o jej rozwijaniu, tak by w przyszłości mogła (w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej) zaistnieć w przestrzeniach galeryjnych np. jako samodzielny pawilon. Stąd też współpraca z dr. Jerzym Łątką, specjalistą od architektury papierowej, i jego studentkami i studentami. W prace nad instalacją zaangażowanych było w sumie dziewięcioro studentek i studentów Wydziału Architektury.

Wystawę „Nagi Nerw” będzie można oglądać od 28 maja do 12 września w galerii BWA Wrocław Główny (antresola na dworcu PKP). Więcej informacji na stronie: https://wroclaw.tech/nagi-nerw.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content