Kiedy warto wprowadzić do pielęgnacji produkty zawierające kolagen?

Foto: vichy.pl

Wraz z biegiem czasu w naszym organizmie zachodzą spore zmiany – z pewnością każdy z nas, osiągając pewien wiek, zauważa, że ciało pracuje nieco inaczej, przeobrażeniom ulega także nasz wygląd. Powodem, dla którego nabawiamy się często kompleksów, są zmarszczki. Skóra zaczyna tracić młodzieńczą jędrność i elastyczność, m.in. ze względu na spadek kolagenu. Zauważają to szczególnie kobiety w okresie menopauzy. Kiedy warto zatem rozpocząć pielęgnację, która byłaby przeznaczona dla cery dojrzałej?

Czym jest kolagen i jaką pełni rolę w organizmie?

Kolagen to nic innego, jak białko naturalnie produkowane przez ludzki organizm. Stanowi jeden z głównych składników tkanki łącznej, przez co jest swoistym budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, stawów, a nawet naczyń krwionośnych oraz oka. Często można spotkać się z określeniem, że kolagen to „białko młodości”. Wszystko dlatego, że odpowiada za utrzymanie gładkości, jędrności i nawilżenia skóry, a do tego usprawnia funkcjonowanie stawów, sprawiając, że jesteśmy mniej narażeni na ból na skutek wysiłku fizycznego. Ponadto kolagen znacznie przyspiesza gojenie się ran, zrastanie się kości, a także ułatwia swobodny przepływ krwi dzięki temu, że wzmacnia naczynia krwionośne.

To jednak nie wszystkie funkcje kolagenu. Można również powiedzieć, że chroni on ważne narządy wewnętrzne, takie jak nerki czy wątroba. Otacza je warstwą zabezpieczającą, wobec czego zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzeń. Dodatkowo kolagen bezpośrednio wpływa na układ autoimmunologiczny, tym samym wzmacniając ochronę przed drobnoustrojami, bakteriami, a nawet komórkami rakowymi.

Oprócz tego, że organizm sam produkuje kolagen, możemy go suplementować bądź dostarczać z pożywieniem. Znajdziemy go chociażby w podrobach, kurzych łapkach, żelatynie oraz galaretkach. Trzeba jednak zaznaczyć, że kolagen obecny w żywności nie zawsze jest dobrze przyswajalny, dlatego czasami konieczne okazuje się zażywanie suplementów diety.

Starzenie się skóry a kolagen

Skóra jako największy organ człowieka stanowi podstawową barierę ochronną przed czynnikami z zewnątrz. Jest zatem naturalne, że wraz z wiekiem podlega ona procesowi starzenia się, który zaczyna być dostrzegalny już po 25. roku życia. Dodatkowo zjawisko starzenia się skóry możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • endogenne – wynika z uwarunkowań genetycznych, wewnętrznego starzenia się, zmian hormonalnych (jak te, które powoduje menopauza), a także tego, co dostarczamy organizmowi poprzez dietę;
  • egzogenne – uzależnione od czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV oraz stosowana na co dzień pielęgnacja.

Objawami starzenia się skóry są przede wszystkim zmarszczki, które początkowo są ulokowane głównie na czole, wokół oczu oraz na linii uśmiechu (co jest powiązane bezpośrednio z naszą mimiką). 

Dodatkowo możemy zauważyć, że cera coraz szybciej traci niezbędne nawilżenie, a w dotyku nie jest już tak miękka, jędrna i gładka jak dotychczas. Właśnie to jest efektem zaniku kolagenu. Szacuje się, że po osiągnięciu wieku 25 lat tracimy go ok. 1% co roku. Dlatego już wówczas należy wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki bogate w kolagen, które wspomogą odnowę komórek naskórka. Do tego można zastanowić się nad rozpoczęciem przyjmowania suplementów oraz zmianą nawyków żywieniowych.

Jak menopauza wpływa na kondycję skóry?

W trakcie menopauzy znacznie spada ilość estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych w organizmie, co dzieje się m.in. poprzez stopniowe wygasanie funkcji jajników. Jednocześnie w tym czasie procesy starzenia się skóry znacznie przyspieszają; zmarszczki często ulegają pogłębieniu, na dodatek są widoczne nie tylko na twarzy, ale także na szyi i dekolcie. Stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnujących pozwoli nam na opóźnienie tego zjawiska i cieszenie się ładną, promienną, zdrowo wyglądającą cerą. Podobnie pomocna może się okazać zmiana diety oraz stylu życia, co przy okazji pozwoli na złagodzenie dolegliwości, które zwykle idą w parze właśnie z menopauzą.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content