Nowa Nadzieja powołuje Zespół ds. Klimatu

Fot. Nowa Nadzieja - Zespół ds. Klimatu

Członkowie think-tanku Nowa Nadzieja powołali Zespół ds. Klimatu. Chcą edukować i postulować, by Dolny Śląsk dążył do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Podczas konferencji odniesiono się również do sprawy Turowa.

-Katastrofę mieszkańców Bogatyni spowodowały wieloletnie zaniechania polskiego rządu i brak działań związanych z dekarbonizacją – mówili podczas konferencji przedstawiciele stowarzyszenia Nowa Nadzieja oraz członkowie nowopowołanego Zespołu.

Były wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada dodał, iż w tym obszarze potrzebny jest wielostronny dialog.

-Sprawa kopalni Turów jest wspólną, zbiorową lekcją – wyjaśnia członkini Zespołu ds. Klimatu prof. Bożena Ryszawska.

Stoimy przed poważnym wyzwaniem

Konieczność wstrzymania wydobycia węgla z Kopalni Turów doprowadzi do utraty tysięcy miejsc pracy. Prof. Ryszawska zwraca jednak uwagę na narrację prowadzoną w mediach.

Do sprawy odniósł się też przedstawiciel Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Szymon Kacprzak.

Przypomnijmy, na początku marca Czechy wniosły do unijnego Trybunału Sprawiedliwości skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów. Główną przyczyną podnoszoną w pozwie jest negatywny wpływ kopalni na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Na zamknięcie kopalni i elektrowni Turów nie zgadza się m.in. europosłanka Anna Zalewska pochodząca z okręgu wałbrzyskiego. Zapowiedziała interwencję w tej sprawie.

Do tematu będziemy wracać.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content