Wspomnienie św. Jana Nepomucena

fot. Radio Rodzina

21 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie prezbitera i męczennika, św. Jana Nepomucena. Ten XIV-wieczny święty jest partonem jezuitów, Pragi i szczerej spowiedzi. Oręduje podczas powodzi i podtopień; to właśnie w pobliżu mostów czy rzek najczęściej stawiano jego figury.

Przekazy hagiograficzne podają, że św. Jan Nepomucen (ok. 1350-1393) powołanie do kapłaństwa odczuwał od dziecka. Wyjechał na studia do Padwy, po powrocie do kraju został wyróżniony przez arcybiskupa. Mówi przewodnik miejski Andrzej Kofluk.

Św. Jan Nepomucen został wciągnięty w spór, jaki król Wacław IV Luksemburczyk toczył z metropolitą o władzę. Według „Kroniki” Tomasza Ebendorfera z Haselbach z 1450 r. Jan zginął, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi małżonki królewskiej.

Jan Nepomucen uważany jest za pierwszego męczennika tajemnicy spowiedzi. Jego ciało znaleziono dopiero po pewnym czasie (17 kwietnia 1393 r.) i pochowano w kościele Świętego Krzyża, położonym blisko rzeki.

Więcej o historii św. Jana Nepomucena oraz o pomnikach z jego wizerunkiem na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu – już po godz. 13:30 w paśmie Dziś w Kościele.

fot. wikipedia.pl

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content