Tańsze bilety MPK i zielone światło dla budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych. Za nami Sesja Rady Miejskiej Wrocławia

fot. Radio Rodzina

Za nami Sesja Rady Miejskiej Wrocławia, która rozpoczęła się od minuty ciszy ku pamięci zmarłego ks. Stanisława Orzechowskiego oraz prof. Bernarda Jancewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jednym z punktów na sesji dotyczył zmian w biletach Kolei Aglomeracyjnej. Rada Miejska Wrocławia nie przyjęła uchwały o bilecie „Nasz Wrocław Kolej”. Propozycja została odesłana do drugiego czytania w radzie, co oznacza odsunięcie decyzji w czasie. Propozycja przedstawiona przez prezydenta Jacka Sutryka miała być rekompensatą dla likwidacji możliwości korzystania z kolei na bilecie MPK. Przypominamy, że pasażerowie MPK na ten moment od lipca nie pojadą pociągami Kolei Dolnośląskich i Polregio na terenie Wrocławia na tym samym bilecie. Wrocławski magistrat i Koleje Dolnośląskie nie porozumiały się ws. brania pod uwagę Urbancard i papierowych przejazdówek w pociągach. Radni przesuwając tę propozycję do drugiego czytania, dali tym samym ultimatum i czas prezydentowi na dogadanie się z KD.

Kolejnym tematem, jaki został poruszony to kwestia dot. powrotu do starego cennika za bilety MPK. Głosami radnych PiS, Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia zostały przywrócone wcześniejsze ceny za przejazdy komunikacją miejską. Dokładnie 19 radnych głosowało za, 18 było przeciw. Przypominamy, że od 1 stycznia za m. in. bilet jednorazowy trzeba było zapłacić 4,60 zł., teraz znów mieszkańcy zapłacą 3,40 zł.

Gorącym tematem na sesji była kwestia dot. budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych z autopoprawką na nazwę Żołnierzy Niezłomnych. Przeciwko budowie monumentu byli m. in. radni Nowoczesnej, ale także niektórzy radni z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka, jak np. Bartłomiej Ciążyński i Dominik Kłosowski, ten ostatni nazwał projekt: „nacjonalistyczną propagandą”.

Ze stwierdzeniami radnego nie zgodził się Jerzy Pietraszek – dyrektor Wydziału Kultury UMW.

Po burzliwej debacie – 25 radnych głosowało za, 9 było przeciw, a 3 się wstrzymało, tym samym radni przyjęli projekt budowy pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu, o którym obszernie pisaliśmy w czerwcu 2020 r.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content