Nie żyje ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski / Fot. DA Wawrzyny

O godz. 12.42 dziś (19 maja) wieku 82 lat zmarł legendarny kapelan Solidarności i duszpasterz akademicki związany z Wrocławiem – prałat Stanisław Orzechowski – „Orzech”.

Orzech był człowiekiem legendą. Założyciel i główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę, przewodnik Pielgrzymki do Ostrej Bramy, a także październikowej Pielgrzymki do Grobu św. Jadwigi w Trzebnicy, duszpasterz DA „Wawrzyny”, diecezjalny duszpasterz rodzin katyńskich, duszpasterz kolejarzy (od 1997 r.).

W ostatnich miesiącach ciężko chorował. Praktycznie nie poruszał się o własnych siłach. Do szpitala trafił 16 maja br. 

Urodził się 7 listopada w 1939 r. w Kobylinie (woj. Wielkopolskie). W 1958 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu przyjmując święcenia kapłańskie w 1964 r. z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. 

Pracę duszpasterską rozpoczął w Nowej Rudzie-Drogosławiu, gdzie przez trzy lata (1964-1967) pełnił funkcję wikariusza, następnie przez rok (1967-1968) był wikariuszem w parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu. W latach 1968-1972 studiował pedagogikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskując tytuł licencjata teologii pastoralnej na podstawie pracy „Przygotowanie do małżeństwa młodzieży akademickiej”. Podczas studiów uczęszczał na wykłady Karola Wojtyły. Od 1967 był Duszpasterzem Akademickim DA Wawrzyny. 

W sierpniu 1980 roku jako pierwszy odprawił Mszę Świętą w czasie strajku w zajezdni tramwajowej przy ul. Grabiszyńskiej. Później uczestniczył w strajku głodowym kolejarzy wrocławskich. Z jego inicjatywy od początku stanu wojennego we wszystkie czwartki w kościele przy ul. Bujwida odbywały się Mszę Święte za Ojczyznę. Od 1981 r. Orzechowski był głównym przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Przewodniczył także corocznej październikowej pieszej Pielgrzymce z Wrocławia do Grobu św. Jadwigi w Trzebnicy.

W 1997 r. został wyróżniony Nagrodą Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola za „trud i osobiste zaangażowane w ważne dla mieszkańców Wrocławia inicjatywy charytatywne oraz opiekę, jaką obejmował działaczy dolnośląskiej Solidarności walczących z totalitaryzmem o prawo do wolności. Odznaczony m.in. Honorowym Obywatelstwem Wrocławia (2015) i Dolnego Śląska (2018) czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

Film dokumentalny

W 2020 r. Damian Żurawski oraz Magdalena Piejko wyreżyserowali film dokumentalny pt. „Orzech-zawsze chciałem być z ludźmi”. W filmie pojawiają się unikalne materiały archiwalne, świadectwa kilku pokoleń wychowanków „Orzecha”, fragmenty kazań. Orzech całe życie spędzał blisko ludzi, studentów, robotników, narzeczonych i rodzin – bo jak sam o sobie mówił – zawsze chciał być z ludźmi.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content