Dolnoślązaczka z Izraela: Kiedy usłyszysz alarm masz 45-60 sekund, by udać się do schronu

fot. Archiwum prywatne

Od ponad tygodnia trwa wymiana ognia między Izraelem a Palestyńczykami, najkrwawsza od ostatniej eskalacji konfliktu w 2014 roku. Rośnie liczba ofiar cywilnych. Weronika Jasińska, doktorantka w Izraelu opowiada nam o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

ONZ szacuje, że od początku konfliktu swoje domy w Gazie opuściło co najmniej 10 tysięcy osób. Większość z nich schroniła się w szkołach lub meczetach, ale nie mają tam stałego dostępu do wody czy środków czystości, a w Gazie szerzy się koronawirus. – W Izraelu ludzie żyją ze świadomością, że konflikt może wybuchnąć na nowo, jednak nie spodziewaliśmy się aż takiej eskalacji konfliktu, mówi Weronika Jasińska.

Dolnoślązaczkę pytaliśmy czy czuje się bezpiecznie. – Czuję się w miarę bezpiecznie, staram się w dzień i w nocy mieć dostęp do miejsc, gdzie są schrony.

Konflikt nie zatrzymał praktyk religijnych. – W Beer Szewie posługuje polski ksiądz, który oferuje schronienie. Musimy modlić się o pokój między Izraelem a Palestyną, zaznacza Weronika Jasińska.

Konflikt zawiesił życie w Izraelu, dodaje Weronika Jasińska.

Kilka razy dziennie można słyszeć alarm przeciwrakietowy, masz wtedy 45-60 sekund, by udać się do schronu.

W Strefie Gazy sytuacja jest bardzo trudna.

Na rozmowę zapraszamy już jutro (20 maja) o godz. 8.10.

Weronika Jasińska mieszka w Beer Szewie, na południu Izraela ok. 40 km od Strefy Gazy, ok godz. Od Tel Awiwu.
Strefa Gazy jest najgęściej zaludnionym miejscem na ziemi. Na małym obszarze mieszka ponad 2 miliony osób. Wjazd do enklawy został obecnie zamknięty przez Izrael. Przejście graniczne od strony Egiptu także jest zamknięte, a w ostatnich godzinach przepuszczono jedynie niewielki konwój z pomocą. ONZ szacuje, że do tej pory konflikt zniszczył co najmniej 200 domów i 24 szkoły w Gazie.

„To z okna mojego Uniwersytetu, pozostałości po zestrzelonych przez Żelazną Kopułę pociskach parę minut temu” -pisze do nas Weronika. 

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content