Dr Piotr Polański: Kolejka po zdrowie może nieść za sobą zagrożenia

fot. Radio Rodzina

Od dziś- zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia- druga dawka szczepionki przeciwko COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień będzie podawana szybciej – po 35 dniach. Dotychczas czas oczekiwania na drugą dawkę dla szczepionek firmy Pfizer i Moderna wynosił 42 dni, a dla szczepionki firmy AstraZeneka- 84 dni.

Niektórzy pacjenci nie stawiają się na szczepienie z powodu choroby lub obaw związanych z konsekwencjami zdrowotnymi po przyjęciu preparatu. Co dzieje się z preparatem i czy pacjent może być ponownie zaszczepiony? -Pytamy Doktora Piotra Polańskiego.

W placówce, w której szczepi doktor Piotr Polański zdarzają się przypadki rezygnacji, nie zdarzają się jednak sytuacje, że nie ma w danym dniu nikogo do szczepienia, gdyż dzień wcześniej placówka dzwoni do pacjenta.

POZ dostaje obecnie 60 pierwszorazowych dawek.

Co dzieje się jeśli pacjent nie zjawi się na szczepieniu?

Skierowanie na szczepienie jest ważne 90 dni. Po przeterminowaniu skierowania automatycznie w systemie pojawia się nowe skierowanie. Pacjent może zostać przyjęty także bez umawiania na wizytę z powodu wolnej dawki preparatu.

W niektórych krajach ozdrowieńcy mogą szczepić się zaraz po wyjściu z izolacji.

– Kolejka po zdrowie może nieść za sobą zagrożenia, przestrzega doktor.

Godzina policyjna dla tych, którzy nie chcą się szczepić? To propozycja doradcy premiera prof. Miłosza Parczewskiego do spraw pandemii. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy naszego gościa.

Jak zatem przekonać antyszczepionkowców?

Od dziś przyspieszone zostają także szczepienia tzw. ozdrowieńców. Do tej pory osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, musiały czekać na szczepienie 90 dni od dnia, w którym uzyskały pozytywny wynik testu na obecność patogenu. Teraz ten czas zostaje skrócony do 30 dni.

Od dziś na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą się rejestrować 16- i 17-latkowie.
Wszystkie osoby, które ukończyły 16 rok życia, mają automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w tym roku, skierowania będą wystawiane po 16. urodzinach, w odstępach tygodniowych.
Przed szczepieniem trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu, który od wczoraj jest dostępny na stronie gov.pl. Kwestionariusz musi podpisać opiekun prawny nastolatka. Można go pobrać ze strony i wypełnić w domu. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, będzie musiał przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który musi wyrazić zgodę na szczepienie.
Osobom nieletnim w Polsce będzie podawana szczepionka firmy Pfizer, ponieważ obecnie tylko ten preparat został dopuszczony przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób poniżej 18. roku życia.
Aby zarejestrować się na szczepienie, należy zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ- 989,
elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, skontaktować się z wybranym punktem szczepień lub wysłać SMS na numer 664- 908- 556 lub 880- 333- 333 o treści: SzczepimySie.

Dostępność szczepionek w naszym mieście możemy sprawdzić np. na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19 lub

 szczepienia.github.io

POSŁUCHAJ:

:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content