Laktator to nie wszystko – zadbaj o odpowiednie akcesoria!

fot. Radio Rodzina

Jasne, że piżamki z króliczkami są urocze i bezapelacyjnie powinnaś ująć je w swojej wyprawce dla noworodka. Jest jednak kilka rzeczy, które choć nie są tak urocze, jak niemowlęce ubranka, są rzeczami, których absolutnie będziesz potrzebować, gdy tylko noworodek pojawi się na świecie. Sam laktator to jednak nie wszystko – to cały arsenał akcesoriów wspomagających karmienie. Nie obawiaj się jednak – to łatwiejsze niż myślisz!

„Karmienie to piękny czas dla mamy i maluszka, ale przy pierwszej ciąży nie do końca wiesz, czego się spodziewać. Warto wcześniej się przygotować, by uniknąć nerwowych sytuacji, gdy maleństwo będzie już na świecie” – radzą eksperci z Babyboom. Owszem – laktator nie jest bynajmniej wymarzonym elementem wyprawki, nie wspominając już o rurkach, zaworach, membranach czy przedziwnie wyglądających nakładkach. Nasza rada: zapoznaj się w porę z problemami, jakie możesz napotkać na swojej „mlecznej drodze”, by móc w porę zareagować.

Laktator elektryczny Canpol

Części do laktatorów

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, zapewne dotarłaś już do informacji, jakie urządzenie do ściągania pokarmu będzie dla ciebie najlepsze. Nie ważne, czy wybrałaś laktator elektryczny czy ręczny, żaden nie będzie działał w nieskończoność. O ile urządzenia ręczne mają to do siebie, że częściej wybierają je kobiety ściągające pokarm okazjonalnie, to laktatory elektryczne – zakładając ich znaczną eksploatację – mogą zużyć się w najmniej odpowiednim momencie. Rurki, zawory, membrany, złącza lub cokolwiek innego, co jest potrzebne do utrzymania laktatora w stanie sprawności – nie czekaj, aż będziesz tego potrzebować! Miej w pogotowiu kilka części zamiennych, aby zapobiec sytuacjom wywołującym panikę. Co jeszcze się przyda?

Kołnierz, nazywany również lejkiem lub nasadką, szczelnie zakrywa pierś i brodawkę, dzięki czemu mleko z piersi może być zasysane. Jeśli zauważysz, że brodawki są obolałe lub po odciągnięciu pokarmu piersi nadal są pełne, twój kołnierz prawdopodobnie jest za mały lub zbyt duży.

Suszarka składana do butelek, smoczków i elementów laktatora

Przechowywanie mleka

Właściwe przechowywanie mleka jest kluczową kwestią w żywieniu niemowląt. W temperaturze pokojowej mleko można przechowywać ok. 4 godzin, a jeśli nie stoi w nasłonecznionym miejscu, nawet dłużej. Istotne jest przechowywanie go w zamkniętym, sterylnym pojemniku. Jeżeli nie planujesz podać mleka w tym przedziale czasowym, od razu umieść je w lodówce (w temperaturze ok. 4°C). Możesz je tam przechowywać do 96 godzin. Pamiętaj, aby mleka nie umieszczać na drzwiczkach, a w głębi (pokarm matki nie znosi zmian temperatur, co ma miejsce podczas częstego otwierania lodówki).

W chłodziarkozamrażarce, gdzie panuje temperatura od -4°C do -20°C, mleko nie traci swoich wartości nawet ok. 3 miesięcy. Przechowywanie go dłużej niż 9 miesięcy oznacza spadek zawartości tłuszczów, białek, witaminy C, laktoferyny i kalorii, ale nie czyni go zupełnie bezużytecznym. Można użyć go jako bazę do owsianek, kaszek czy naleśników dla dziecka.

Pojemniki i worki do przechowywania mleka są niezbędne do prawidłowego przechowywania odciągniętego mleka. Torebki strunowe, w przeciwieństwie do butelek, są znacznie łatwiejsze do układania i przechowywania w zamrażarce. Niektóre urządzenia, np. laktator Avent występują w wersji z dodatkowymi pojemnikami i sterylizatorem.

Czyszczenie i przechowywanie laktatora

Czyszczenie butelek, rurek, kołnierzy, pokrywek itp. jest konieczne, aby chronić laktator przed zarazkami. Istnieją worki parowe do sterylizacji w kuchence mikrofalowej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyparzyć te elementy w głębokim garnku z wodą. Nie mniej ważna jest torba do przechowywania samego urządzenia i akcesoriów do ściągania pokarmu, dzięki czemu wszystko będzie na swoim miejscu i gotowe do użycia.

Higiena osobista

Gorące i zimne okłady na piersi zwykle do podgrzewania w kuchence mikrofalowej mogą sprzyjać wypływowi mleka z piersi. Te do chłodzenia w lodówce łagodzą ból i bolesność z powodu zatkania kanalików czy zapalenia piersi. Z kolei krem stosowany na poranione brodawki (lanolina) ratuje życie matkom i również absolutnie warto się w niego wyposażyć. Nie możesz zapomnieć o wkładkach laktacyjnych – zarówno jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku skutecznie wchłaniają wycieki mleka. Nie mniej ważny jest odpowiedni biustonosz do karmienia, dzięki któremu jednym klikiem umożliwisz dziecku dostęp do piersi. Wszystkie te elementy znacznie ułatwiają odciąganie pokarmu, dlatego warto zaopatrzyć się w nie jeszcze zanim nastąpi nagląca potrzeba.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content