Fortum rozważa budowę elektrociepłowni

Fot. mat. pras.

Aglomeracja wrocławska potrzebuje elektrociepłowni odzyskującej energię z wytwarzanych przez mieszkańców odpadów. To wniosek płynący z raportu opracowanego przez naukowców Politechniki Wrocławskiej. Budowę tego typu instalacji w pobliżu stolicy Dolnego Śląska rozważa Fortum. Decyzję o realizacji projektu poprzedzą działania informacyjno-konsultacyjne.

Zakład termicznego przetwarzania odpadów mógłby powstać pod Wrocławiem u zbiegu dróg S8 i DK 98. Jest to obszar tzw. obrębu Biskupice, zaledwie 5 km od wrocławskiej sieci ciepłowniczej – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

W Europie funkcjonuje ponad 450 instalacji odzyskujących prąd i ciepło z odpadów nienadających się do recyklingu. Na Dolnym Śląsku mogłyby powstać nawet dwa takie obiekty – wyjaśnia dr inż. Emilia Den Boer, współautorka raportu „Wyzwania związane z GOZ na przykładzie Wrocławia”.

Kocioł opalany odpadami mógłby powstać na terenie gminy Wisznia Mała. Zanim do tego dojdzie trzeba przeprowadzić konsultacje. Mówi burmistrz gminy Jakub Bronowicki.

Jak puentuje wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur – nowoczesne podejście do recyklingu jest dla miasta wyzwaniem.

Fortum przewiduje, że rozpoczęcie budowy może nastąpić w 2023 r., a uruchomienie obiektu w 2025 r. Elektrociepłownia o mocy ok. 51 MWt mogłaby produkować ciepło wystarczające dla ok. 30 tys. mieszkańców.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content