Wrocławska Szkoła Liderów z zajęciami dla seniorów

mat. prasowe

Pomimo pandemii WCRS-Wrocławskie Centrum Seniora rozwija i kontynuuje projekty.
W formule online od kwietnia do maja odbywają się zajęcia Wrocławskiej Szkoły Liderów kierowane do osób starszych. Zapraszamy na majowe spotkania poświęcone m.in. rodzinnym mediacjom, strategiom radzenia sobie ze stresem w pandemii, grom towarzyskim.

Wrocławska Szkoła Liderów to projekt miejski, koordynowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego–Wrocławskie Centrum Seniora. Skierowany jest do osób, które już współpracują z seniorami lub zamierzają animować środowiska senioralne i doskonalić swoje kompetencje personalno-społeczne.

10 uczestników spotyka się cyklicznie, dwa razy w miesiącu, żeby zdobywać i poszerzać wiedzę oraz umiejętności z zakresu tworzenia, organizowania i koordynowania projektów prosenioralnych i międzypokoleniowych. Uczą się, jak pozyskiwać dotacje na realizację zamierzonych działań, jak identyfikować potrzeby i oczekiwania ludzi oraz w jaki sposób tworzyć udaną współpracę z centrami aktywności lokalnej, klubami seniora, domami kultury, stowarzyszeniami i fundacjami, jednostkami miejskimi, a także organizacjami komercyjnymi.

Jak mówi Kamila Polańska, koordynatorka projektu, do tej pory Szkołę Liderów ukończyło blisko 40 osób. Byli to zarówno studenci, jak osoby dojrzałe, w tym seniorzy.
–Czasem realizowali projekty w parach międzypokoleniowych, co nas szczególnie cieszyło. Większość z nich cały czas działa, będąc animatorami dla seniorów i realizując różnorodne projekty z zakresu między innymi kultury i sportu – 
zaznacza koordynatorka.

Edukatorzy dla seniorów

Pandemia koronawirusa stawia przed uczestnikami Szkoły Liderów nowe wyzwania i zadania, m.in. będą przygotowywać i prowadzić zajęcia online dostosowane do możliwości i potrzeb seniorów. – Tegoroczni edukatorzy to osoby o zróżnicowanym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym oraz życiowym. Są wśród nich absolwenci pedagogiki i psychologii, AWF, Uniwersytetu Medycznego, Politechniki, szkół artystycznych. Ta różnorodna i bardzo aktywna grupa ludzi często od wielu lat zajmuje się inicjowaniem, aktywizowaniem, motywowaniem i integrowaniem środowisk senioralnych i międzypokoleniowych, a nawet międzykulturowych. To ludzie otwarci na nową wiedzę i nowe doświadczenia, z chęcią angażujący się w działania edukacyjne, artystyczne, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne – podkreśla Kamila Polańska.

Tegoroczna edycja projektu zakończy się 22 czerwca, w planach jest nabór do kolejnej edycji Szkoły Liderów na początku września 2021.

Majowe zajęcia

Pierwsze zajęcia dla seniorów wystartowały w kwietniu. Dotyczyły sportów, które można uprawiać przez całe życie, gimnastyki przy muzyce oraz gimnastyki mózgu, czyli ćwiczeń z zakresu kinezjologii edukacyjnej, usprawniających pamięć, spostrzegawczość, koncentrację uwagi, wyobraźnię.

W maju wystartowały kolejne zajęcia.

7 maja o godz.12:00 poruszymy temat pt. Senior mediatorem w rodzinie”. W trakcie spotkania dowiemy się: czym jest mediacja, jakie są jej korzyści i o czym należy pamiętać, chcąc poprowadzić mediację w rodzinie. Prowadząca: Ewa Kuzilek-Sekścińska z Fundacji EMMA oraz firmy Attestor zajmującej się doradztwem, szkoleniami, audytami, usługi HR
i coachingiem, podpowie, jakie są niezbędne narzędzia i przestrzeń do mediacji oraz kiedy zastosować arbitraż.


12 maja o godz.12:30
odbędzie się Międzypokoleniowe spotkanie z wrocławskimi krasnalami. Na wirtualny spacer szlakiem wrocławskich krasnali i ciekawe opowieści zaprasza Anna Zakrzewska.

14 maja o godz.10:00
zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu pt. „Aktywność fizyczna warunkiem zdrowia i dobrej jakości życia seniorów”, które poprowadzi dr n. med. Urszula Kanaffa-Kilijańskaz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


14 maja o godz. 12:00
tematem spotkania będzie „Krykiet – międzypokoleniowa gra towarzyska”. Prowadząca Jadwiga Gałęcka ze Stowarzyszenia Nowe Nadodrze
przedstawi zasady gry, niezbędny sprzęt, wymagania co do boiska, rodzaje torów krokietowych, techniki uderzania.

21 maja o godz.12:00porozmawiamy o tym, jak radzić sobie ze stresem w pandemii COVID-19. W trakcie spotkania, które poprowadzi Dorota Broszko ze Stowarzyszenia Żółty Parasol, będzie można poznać: techniki radzenia sobie ze stresem, sposoby aktywizacji osób w wieku 60 + i wzmocnienia integracji w sytuacji pandemii oraz elementy treningu Jacobsona.

Pod koniec maja planujemy także spotkanie pt. Przypadek, koło fortuny, a może każdy jest kowalem własnego losu? O naszej sprawczości wobec wyzwań długowieczności”. Poprowadzi je Marta Prucnal z Fundacji Centrum Edukacji Gerontologicznej.

O terminie spotkania poinformujemy Państwa na stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl oraz na FB centrum.seniora

Jak dołączyć do spotkania

W wybranych spotkaniach online może wziąć udział każda zainteresowana osoba.

Należy kliknąć w link do logowania na wybrane zajęcia https://wcrs.akademia.korbank.pl/kal-thw-r6e który przeniesie Państwa na stronę Akademii Korbank. Następnie należy wpisać swoje imię, kliknąć w „używam mikrofonu” i potwierdzić wszystkie zgody – na używanie mikrofonu i kamery.

W razie problemów z logowaniem, Wrocławskie Centrum Seniora prosi o kontakt telefoniczny: 71 344 44 44 lub 888 999 335.

Szczegóły na stronie: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/wroclawska-szkola-liderow-program

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content