Dlaczego ozdrowieńcy nie mogą się szczepić nawet kilka miesięcy po Covid -19?

pixabay.com

Osoby, które przebyły koronawirusa tzw. ozdrowieńcy są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jakie są przesłanki medyczne do tego, że ozdrowieńcy mogą się szczepić dopiero po kilku miesiącach? Pytamy lekarza Romana Szełemeja.

– Przesłanki te są dosyć dyskusyjne, mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, który prowadzi szczepienia w Starej Kopalni, jednym z masowych punktów na Dolnym Śląsku.

W Starej Kopalni zaszczepiono ponad 100 tys. osób, to nie tylko mieszkańcy Wałbrzycha, dodaje Roman Szełemej.

Pacjenci, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki mieli dodatni wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, dawkę szczepionki otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Wydłużenie odstępu podania drugiej dawki (o zalecany powyżej 3 miesięcy) preparatem szczepionkowym z dwudawkowym schematem szczepienia, nie wymaga powtarzania całego schematu szczepienia. Zaleca się uzupełnienie tylko drugiej, zaległej dawki szczepionki. Do marca szczepienie ozdrowieńców zalecało się przeprowadzić po ok. 6 miesiącach od zachorowania.

Z badania Centrum Badawczo-Rozwojowe INVICTA wynika, szczepienia przeciw COVID-19 są bardziej skuteczne u ozdrowieńców, niż u osób bez historii zakażenia. Eksperci sugerują, że u osób, które były zakażone koronawirusem wystarczy jedna dawka szczepionki, aby osiągnąć efekt podobny jak u osób bez wcześniejszego kontaktu po dwóch dawkach. Już kilka krajów w Europie przyjęło strategię podawania ozdrowieńcom tylko jednej dawki dwudawkowych szczepionek na COVID-19, w tym Izrael, który początkowo nie szczepił ozdrowieńców,Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content