Uroczystość NMP Królowej Polski

fot. FB PPW

Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku oraz ślubów króla Jana Kazimierza i powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.

Główne obchody uroczystości odbędą się na Jasnej Górze. Sumę odpustową o godzinie 11.00 będzie celebrował i homilię wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Msza święta z Jasnej Góry będzie transmitowana w TV Trwam oraz na kanale youtube.com jasnogórskiego Sanktuarium.

Biblista, ksiądz profesor Waldemar Chrostowski zauważa, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do dramatycznych wydarzeń XVII wieku. „Uroczystość nawiązuje do aktu oddania Rzeczypospolitej i wszystkich jej spraw w bardzo dramatycznym okresie historii Polski, którym był potop szwedzki” – powiedział ksiądz profesor. „Nawiązuje to do aktu dokonanego przez króla Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej. Aktu, który w szczególny sposób dotyczy Jasnej Góry, stanowiącej duchową stolicę Polski i Polaków” – wyjaśnia biblista.

Dzisiejsza uroczystość przypomina o fundamencie wiary chrześcijańskiej narodu polskiego – podkreśla ksiądz profesor Waldemar Chrostowski. „Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypomina nam, że jednym ze zworników naszej tożsamości jest chrześcijaństwo. Wiara chrześcijańska przyjęta ponad 1050 lat temu, która stanowi z jednej strony korzeń naszej narodowej, religijnej tożsamości, a z drugiej strony jest skałą, która nam stale przypomina, z czego zostaliśmy wyciosani” – mówi ksiądz profesor Waldemar Chrostowski. I zauważa, że jest też drugi, świecki wymiar uroczystości – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. „Było to absolutnie wyjątkowe wydarzenie i wyjątkowy akt w dziejach ówczesnej Rzeczypospolitej. Ale nie tylko to, także w dziejach Europy i także patrząc z dzisiejszej perspektywy, w dziejach świata. Dlatego, że tam nasza konstytucja została uprzedzona tylko przez konstytucje Stanów Zjednoczonych” – zauważył biblista.

Symboliczny wybór Matki Bożej na królową Polski nastąpił w 1656 roku. Trzysta lat później śluby odnowił prymas Stefan Wyszyński.

Dzisiejsze święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. W 1920 roku zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku. Po reformie liturgicznej w 1969 roku święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

iar/gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content