Niedźwiadek w Polanicy-Zdroju

Fot. Michał Pietrzak

Dolnośląskie uzdrowisko wzbogaciło się o kolejnego mieszkańca. Tym razem stały meldunek otrzymał niedźwiadek. Pojawił w Polanicy-Zdroju trzymając w łapach filiżankę i podstawek. Wkrótce dołączą do niego bracia i siostry z niedźwiedziej rodziny.

Polanica-Zdrój zapełni się rzeźbami małych niedźwiadków. Pomysł na urozmaicenie przestrzeni publicznej w kurorcie, figurkami w różnej postaci, narodził się już dawno. Teraz stało się to faktem.

W grudniu 2020 roku gmina wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu ogłosiły konkurs na wykonanie modelu rzeźby niedźwiedzia, skierowany do studentów ASP. Jury wyróżniło siedem prac, a główną nagrodę otrzymała Pani Karolina Konieczny za model niedźwiadka z filiżanką. Autorka zwycięskiego projektu zdradza, co miś popija:

A co skłoniło ją do udziału w konkursie? Duży wpływ miała sama uczelnia, na której studiuje:

Nowy mieszkaniec Polanicy-Zdroju nie jest pierwszym niedźwiedziem w mieście. Miano tego najsławniejszego wciąż należy do osobnika, który jest do spotkania w Parku Leśnym. Polanicki niedźwiadek jest bohaterem miejscowych legend i anegdot. Stojąca na betonowym postumencie betonowa rzeźba niedźwiedzia polarnego jest wyznacznikiem najdalszego zasięgu lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej.

Spacerując samotnie po parku, mamy okazję przeczytać legendę o niedźwiadku, umieszczoną na tablicy obok rzeźby. Karolina Konieczny podkreśla, że Polanica-Zdrój jest pełna inspiracji i nie będzie miała problemu ze stworzeniem kolejnej wersji niedźwiadka:

Wszyscy wyróżnieni autorzy rzeźb, zgodnie z regulaminem konkursu, otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2000 zł. Nagrodą główną w konkursie był voucher na pobyt weekendowy dla dwóch osób w jednym z hoteli w Polanicy-Zdroju oraz dodatkowo 2000 zł.

Gdzie zamieszka pierwszy niedźwiadek? Idealne miejsce wciąż jest poszukiwane. Już teraz jednak wiadomo, że niedźwiadki będą pojawiać się w różnych formach, w wielu miejscach miasta. Pierwsze z nich zobaczymy już w tym roku.

inf.pras./gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content