Dinozaury w Ogrodzie Botanicznym

fot. Ogród Botaniczny

Od pierwszego maja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego można podziwiać plenerową wystawę naturalnej wielkości dinozaurów z ery mezozoicznej. 8 precyzyjnie wykonanych modeli gadów przyjedzie do Wrocławia z JuraParku w Krasiejowie

Wystawę dinozaurów, które kiedyś żyły na Śląsku, przygotowaliśmy w szczególnym miejscu – wśród roślin, które występowały w erze dinozaurów, takich np. jak np. miłorząb dwuklapowy czy przodkowie magnolii. Do Ogrodu zaprasza jego dyrektor, prof. Zygmunt Kącki.

Modele tych niezwykle ciekawych gadów są zgodne z oryginalnymi wymiarami i wykonane zostały z ogromną dbałością o szczegóły. I chociaż zwierzęta, które będzie można obejrzeć w Ogrodzie, nie przetrwały do naszych czasów, to – co ciekawe – na ziemi wciąż rosną gatunki roślin, z którymi dinozaury żyły. Rośliny te to relikty dawnych czasów, które zachowały się po dziś dzień. Przedstawiciele roślin nagonasiennych: iglastych czy dobrze wszystkim znanego miłorzębu, paprocie, sagowce-który do dziś występują naturalnie na niewielkich obszarach lądów, a także przodkowie pierwszych roślin kwiatowych- przedstawicieli rodziny magnoliowatych.

Dinozaury w Ogrodzie Botanicznym:

  • Silezaur-roślinożerca, o stadnym trybie życia, który występował na terenie współczesnej Europy. Ten czworonożny gad mierzył ok. 2 metrów długości i ważył ok. 15kg.
  • Scelidozaur – osiągający do 4 m długości roślinożerca (nazwa z greki tłumaczona jest jako „nożny jaszczur”)
  • Ceratozaur-drapieżny gad będący teropodem czyli zwierzęciem dwunożnym
  • Triceratops-roślinożerny dinozaur rogaty
  • Velociraptor-teropod, mięsożerny. Pod względem budowy anatomicznej dinozaury te bardziej przypominały współczesne ptaki niż gady. Cechowały się dużą zwinnością i szybkością
  • Tanikolagrez-jego nazwa tłumaczona jest jako „myśliwy o długich kończynach”, drapieżca
  •  Avacertops-średniej wielkości dinozaur rogaty, roślinożerca
  • Kentrozaur-roślinożerca osiągający do 5m długości i ważący ok. tony

Eksponaty będzie można oglądać od 1 do 30 maja, w godzinach otwarcia Ogrodu Botanicznego, od 9.00 do 18.00 (wyjście do 19.00).

fot. Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content