Wielki Tydzień w Kościele greckokatolickim

fot. Radio Rodzina

Wierni cerkwi przygotowują się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku Wielkanoc w tradycji Wschodu wypada w majówkę, czyli miesiąc po świętach w Kościele rzymskokatolickim. Świętować będą także prawosławni.

Wielki Tydzień nazywany jest Tygodniem Męki (Strasnyj Tyżdeń). Od poniedziałku do środy nie sprawuje się Eucharystii, lecz Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której wierni mogą przyjąć Komunię Świętą.

Katolicy obrządku wschodniego rozpoczynają Święte Triduum Paschalne – mówi ks. Mateusz Demeniuk z parafii greckokatolickiej przy pl. Nankiera we Wrocławiu.

W Wielki Piątek symboliczny grób Jezusa w cerkwi umieszczony jest na specjalnym stole tzw. „świętym prestole”, który przykryty jest Płaszczenicą. Utworzenie Grobu Pańskiego poprzedza wieczorne nabożeństwo.

W Wielką Sobotę grekokatolicy będą święcić pokarmy. Wieczorem o 22:00 rozpoczną się główne uroczystości – tłumaczy ks. Mateusz Demeniuk.

Wielkanoc u wiernych obrządków wschodnich trwa trzy dni. W drugi dzień prawosławni i grekokatolicy odwiedzają groby swoich bliskich. Kościół przypomina o obostrzeniach związanych z koronawirusem. Obowiązują maseczki, jedna osoba na 15 m2 i zachowanie dystansu.

Na rozmowę z ks. Mateuszem Demeniukiem z katedry greckokatolickiej we Wrocławiu zapraszamy już dziś (czwartek 29.04) po godz. 13:10 w audycji „Dziś w Kościele”.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content