„Supermoc książek” – dlaczego powinniśmy więcej czytać

pixabay

Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk i Polska Izba Książki przygotowały wspólną publikację, która w prosty i atrakcyjny sposób nakreśli całościowo zagadnienie upowszechniania czytania.

Czytanie czyni nas równymi. Badania PISA pokazały, że jeżeli dzieci czytają dla przyjemności, zostały nauczone, że czytanie jest fajne to będzie to miało dużo większy wpływ na ich sukces edukacyjny niż ich pochodzenie socjo-ekonomiczne – Maria Deskur, autorka publikacji, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania

We Wrocławiu wiele się dzieje wokół czytelnictwa. – Akceleratorem do podniesienia rangi literatury była nagroda dla honorowej obywatelki Wrocławia Olgi Tokarczuk – mówi Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia.

Czytanie nie jest naturalne. Rodzimy się analfabetami. Ktoś nas musi wychować do czytania. I wychowywać przez całe życie. Najmniej czytają osoby starsze z ery przed-internetowej. Poradnik upowszechniania czytania „Supermoc książek” jest jednym z elementów, który pozwoli wychować nas. Z nieczytaniem jest tak jak z bezrobociem, bezdomnością. Jest to stan z którego ciężko wyjść. To dobry moment na wzrost czytelnictwa – mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Jeśli nie będziemy czytać, jeśli nie nauczymy się czytać to nasza cywilizacja upadnie – Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, dyrektor Fundacji Olgi Tokarczuk.

Czytanie rozwija wszelkie cechy potrzebne przedsiębiorczości, myślenie analityczne i krytyczne, innowacyjność, odwagę poprzez budowanie własnej wartości. Publikacja „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” dotrze do tych miejsc lokalnej kultury, które mają styczność z nieczytającymi i mają wszystkie atuty, aby tak ich przekonać, żeby zaczęli czytać – Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki.

Publikację można obejrzeć na stronie Fundacji Powszechnego Czytania: fpc.org.pl

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content