Konkurs „Przygarnij zapylacza”

mat. prasowe

Zapylacze to zwierzęta , które współpracują z roślinami zapylając kwiaty. Dzięki temu rośliny mogą wytwarzać nasiona i owoce. W większości zapylaczami są owady, a najbardziej znanym zapylaczem jest pszczoła miodna. W Polsce występuje aż 470 gatunków pszczołowatych oraz mnóstwo innych owadów zapylających.

Zapylanie roślin to jeden z najważniejszych mechanizmów pozwalających utrzymać życie na Ziemi. Praca pszczół, motyli, trzmieli i innych zapylaczy pozwala rozmnażać się ogromnej liczbie roślin będących pożywieniem zwierząt i ludzi. Niestety owady są jednocześnie jednymi z pierwszych ofiar trwającego kryzysu ekologicznego. Populacje wszystkich owadów drastycznie zmniejszają się. Ubywa ich osiem razy szybciej niż gadów, ptaków i ssaków.

Jeśli ten trend się nie zatrzyma, w ciągu najbliższych dziesięcioleci może zniknąć prawie połowa gatunków owadów. Odpowiadają za to m.in. stosowane w rolnictwie pestycydy, kryzys klimatyczny oraz niszczenie i fragmentacja naturalnych siedlisk. Ten proces już się rozpoczął, a jego skutki odczują również ludzie.

Każdy z nas może przyczynić się do naprawy naszego najbliższego otoczenia. Działając razem możemy zrobić coś nie tylko dla owadów, ale też dla nas samych. Łączmy siły, by odbudowywać bujność i różnorodność roślin w ogrodach oraz łąkach i stwarzać tym samym warunki dla zapylaczy. Dlatego „przygarnij zapylacza”, daj mu domek, który będzie dla niego schronieniem.

UWAGA KONKURS na profilu na Facebooku

ODPOWIEDZ NA PYTANIE I ODBIERZ DOMEK DLA ZAPYLACZY!

Odpowiedź należy przesyłać na messenger’a Powiatu Wrocławskiego, a podpowiedź znajdziesz w filmiku pod linkiem https://youtu.be/te6Jv7JEivM

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content