Senator Bogdan Zdrojewski: „Układ wrocławski” to dramatyczny obrazek powiązań polityczno-biznesowych

fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

W wieczornym bloku głosowań Sejm wybierze Rzecznika Praw Obywatelskich. O urząd ubiegają się Bartłomiej Wróblewski, który jest kandydatem PiS-u, Sławomir Patryra zgłoszony przez Koalicję Obywatelską i PSL oraz Piotr Ikonowicz popierany przez Lewicę. Sejm wybiera Rzecznika Praw Obywatelskich za zgodą Senatu. We wrześniu skończyła się 5-letnia kadencja obecnego RPO Adama Bodnara.

Sprawę komentował senator Bogdan Zdrojewski.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że pełnienie obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji jest niezgodne z Konstytucją. Orzeczenie zapadło jednogłośnie. O zbadanie zgodności jednego z przepisów ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich wnioskowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

– To jest zły przełom w sprawie, dodawał były europoseł

Chodzi o kwestię pełnienia obowiązków przez rzecznika po upływie pięcioletniej kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września ubiegłego roku. Do tej pory nie wybrano nowego rzecznika.
Sprawę rozpoznawano w poniedziałek i we wtorek w pięcioosobowym składzie sędziów Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą był sędzia Stanisław Piotrowicz, oprócz niego w składzie znaleźli się również sędziowie: Bartłomiej Sochański, Wojciech Sych i Justyn Piskorski.
RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. W ostatnich miesiącach parlament

Byłego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pytaliśmy także o tzw. „układ wrocławski”.

Z byłym ministrem rozmawialiśmy także o Krajowym Funduszu Odbudowy czy ewentualnym przeniesieniu Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia do Lubina.

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content