„Anhelli. Skowyt” – propozycja Instytutu Grotowskiego na czas wielkopostnej zadumy

mat.pras.

Anhelli. Skowyt” jest spektaklem muzycznym, śpiewanym na żywo i skomponowanym na bazie ormiańskich pieśni, greckich hymnów i prawosławnych irmosów. Wokół postaci głównego bohatera poematu Juliusza Słowackiego, Teatr ZAR buduje muzyczną dramaturgię zaczerpniętą z liturgii chrześcijańskiej oraz obrządków pogrzebowych różnych tradycji wpisując w spektakl figurę Anhellego-Zbawiciela. Nagranie dostępne będzie od czwartku 25 marca od godz. 19:00 do wtorku 30 marca do godz. 23:59 na Facebooku i YouTubie Instytutu Grotowskiego.

Światowa premiera spektaklu w reżyserii Jarosława Freta odbyła się 7 września 2019 na Olimpiadzie Teatralnej w Todze w Japonii i spotkała się ze znakomitym przyjęciem. Ten dramat muzyczny skomponowany został na bazie tradycyjnych pieśni pochodzących z liturgii chrześcijańskiej i z różnych obrządków pogrzebowych z całego świata, zebranych i opracowanych przez zespół podczas około dziesięcioletnich poszukiwań oraz nauki u źródeł. Spektakl mówi o kilku minutach pożegnania, ale tak naprawdę proces ów będzie trwał godzinę, czterdzieści dni, rok albo dłużej. Tak jakby czas zatracił swoją linearność, mierzoną wskazówkami zegara. W spektaklu Teatr ZAR składa muzyczny i sceniczny hołd Juliuszowi Słowackiemu, którego dzieło jest jednak tylko punktem literackiego zaczepienia. Jedyne słowa, które padają na początku przedstawienia, są zarazem ostatnimi wersami poematu. „Anhelli. Skowyt” to druga wersja spektaklu „Anhelli. Wołanie”, ostatniej części tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”. Więcej na: https://bit.ly/3vLkmRD

Emisja spektaklu na FacebookuYouTubie Instytutu Grotowskiego. Nagranie dostępne będzie bezpłatnie od czwartku 25 marca od godz. 19:00 do wtorku 30 marca do godz. 23:59.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content