Poseł Tomasz Siemoniak: Sprawa kopalni Turów to porażka grupy Wyszehradzkiej

fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

Aborcja powinna być dostępna do 12. tygodnia ciąży w szczególnie trudnych warunkach osobistych kobiety po konsultacjach z lekarzem i psychologiem – ogłosił Zarząd Platformy Obywatelskiej. Decyzji ws. liberalizacji przepisów nie popiera część działaczy PO. Z posłem rozmawialiśmy także o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy czy kopalni w Turowie.

Deklarację PO tłumaczył na naszej antenie poseł na Sejm z ramienia PO – Tomasz Siemoniak.

Poseł był pytany także czy PO skręca w lewo. -To nie jest kalkulacja polityczna, a reakcja członków PO po zburzeniu kompromisu aborcyjnego z 1993 r., dodaje Siemoniak.

Czechy złożą do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozew przeciwko Polsce w sprawie przygranicznej kopalni Turów. Czeski rząd podjął taką decyzję na wniosek ministerstw spraw zagranicznych i środowiska.

Sprawę komentuje poseł na Sejm Tomasz Siemoniak.

– To jest ogromna porażka grupy Wyszehradzkiej, dodaje poseł na Sejm.


Czeski resort spraw zagranicznych poinformował w wydanym komunikacie, że strona polska zezwalając na rozbudowę kopalni Turów pominęła interesy obywateli Czech i nie uwzględniła oceny oddziaływania na środowisko.
Szef czeskiego MSZ Czech Tomasz Petrziczek napisał, że podejmowane próby rozwiązania sporu bez udziału sądów nie powiodły się. „Ważna jest dla nas pomoc dziesiątkom tysięcy Czechów żyjącym przy granicy. Niestety, negocjacje prowadzone dziesięć dni temu w Warszawie nie potoczyły się tak, jakbyśmy tego oczekiwali, stąd decyzja o pozwie” – napisał Tomasz Petrziczek.
Pozew ma trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na przełomie lutego i marca. Czesi wystąpią też o wdrożenie środków tymczasowych i wstrzymanie wydobycia w Turowie do momentu wydania wyroku.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content