Tadeusz Różewicz patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu

Fot. mat. pras.

Na sesji Rady Miejskiej Wrocławia podjęto uchwałę o nadaniu Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Tadeusza Różewicza. W planach jest promocja twórczości artysty oraz spacery jego śladami.

Rok 2021 w Polsce i we Wrocławiu ustanowiony jest rokiem Tadeusza Różewicza – wybitnego poety, prozaika, dramaturga, zmarłego w 2014 roku we Wrocławiu.

Decyzję o nadaniu bibliotece imienia Tadeusza Różewicza podjęli radni na wniosek instytucji – mówi nam Anna Janus, wicedyrektor MBP we Wrocławiu.

Jak dodaje Anna Janus – wybór literackiego patrona oznacza dla czytelników promocję dzieł Różewicza w przestrzeni publicznej.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu przygotowuje już pierwszą akcję, czyli „Wiersz na wynos”.

O obchodach roku Różewiczowskiego będziemy informować również na antenie Radia Rodzina.

Fot. autor: Janusz Stankiewicz

Tadeusz Różewicz
Urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Do Wrocławia przyjechał w ’68 roku i tu już został. Poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej.

Laureat wielu nagród, odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego dzieła przetłumaczono na blisko 50 języków.

W 1999 został laureatem Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta za „twórczość całego życia”. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za tom poetycki „Matka odchodzi”. W 2008 roku został pierwszym
laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości.

Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 we Wrocławiu. Pogrzeb odbył się kilka dni później i zgodnie z wolą poety spisaną w testamencie jego prochy zostały złożone na cmentarzu przy kościele ewangelickim Naszego Zbawiciela w Karpaczu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content