Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich

fot. Radio Rodzina

„Skrzywdzonym na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie wsparcia całej wspólnoty Kościoła” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Dziś w Kościele przypada Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych. Arcybiskup Gądecki przypomniał, że w tym roku hasłem tego Dnia są słowa: „Wspólnota ze zranionymi”. Hierarcha powiedział, że poprzez tę inicjatywę, w którą angażują się także duchowni zgromadzeń zakonnych i wspólnoty parafialne w całej Polsce, Kościół wyraża po raz kolejny solidarność z pokrzywdzonymi.

Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych przypada w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka zawarty w Liście do Ludu Bożego.

W opracowanych przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży materiałach duszpasterskich znalazły się pomocne materiały liturgiczne oraz teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę, a także intencja do Koronki do Bożego Miłosierdzia.

– Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

– Jesteśmy Kościołem i cokolwiek dzieje się w naszej wspólnocie, jest naszą sprawą. Tak jak dramat przeżywany we wspólnym domu, w jednej rodzinie, w jednym organizmie. Przypomina o tym papież Franciszek, pisząc na ten temat „List do Ludu Bożego” w oparciu o jedno zdanie: „Gdy cierpi jeden członek, współcierpią inni” (1 Kor 12, 26). Wezwał w nim, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy – dodaje ks. Studnicki.

Dopełnieniem materiałów jest spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. We współpracy z  duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl.

iar/kep/gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content