Weź miasto w swoje ręce! 1 lutego rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów

mat. prasowe

Wirtualne warsztaty dla seniorów i seniorek ze Stabłowic, hybrydowe spotkania i zajęcia dla dzieci z Jagodna, a może późnowiosenne osiedlowe koncerty na Wojnowie? Od 1 lutego Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella czekają na pomysły mieszkańców i mieszkanek Wrocławia w pierwszym w 2021 roku naborze do Mikrograntów! Na realizację ponad stu projektów przeznaczonych zostanie w tym roku ponad pół miliona złotych.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, które realizowane będą na terenie Wrocławia. W 2020 roku wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami miasta udało się zrealizować aż 117 projektów!

Miniony rok przećwiczył nas w działaniu w każdych warunkach – „na żywo”, online czy „hybrydowo”. Wiemy, że dla wrocławian i wrocławianek nie ma takiej trudności, której wspólnymi siłami nie jesteśmy w stanie przy organizacji lokalnej inicjatywy pokonać. Dlatego z niecierpliwością czekamy na nowe pomysły! – mówi Anna Bieliz, koordynatorka programu ze Strefy Kultury Wrocław.

Pandemia nie wpłynęła na tegoroczne plany związane z realizacją programu. Tradycyjnie odbędą się trzy nabory (1–15 lutego, 1–15 maja i 1–15 września), w których ponownie będzie można zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.

Trzy drogi do wyboru

Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą)  i grup nieformalnych to ścieżka skierowana do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy często dopiero stawiają pierwsze kroki w działaniach projektowych na rzecz swojej najbliższej okolicy. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym zrealizowanych zostanie 40 propozycji na lokalne działania. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.

Z kolei projekty wybrane w Mikrograntach NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych czy promocyjnych. Do udziału, obok organizacji pozarządowych działających do 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. W tej ścieżce planowana jest realizacja ponad 30 inicjatyw w ciągu całego roku.

Zbliżający się nabór jest także szansą dla najmłodszych realizatorek i realizatorów, którzy zadebiutować mogą dzięki Mikrograntom młodzieżowym. Pomysły zgłaszane przez grupy osób w wieku od 13 do 21 lat otrzymają wsparcie do tysiąca złotych brutto, co z pewnością pozwoli na postawienie pierwszych kroków w realizowaniu inicjatyw skierowanych nie tylko do osób z tej samej grupy wiekowej, lecz także dzieci, dorosłych i seniorów. W tej ścieżce zrealizowanych zostanie do 50 pomysłów.

Dzięki współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia dodatkowe punkty we wszystkich naborach zdobyć mogą działania realizowane na terenie i w miejscach powstałych w ramach zakończonych inwestycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów potrwa od 1 do 15 lutego. Swoje propozycje przesyłać będzie można przez specjalne formularze zgłoszeniowe, które przez dwa tygodnie dostępne będą na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy poznamy 12 marca.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jakie projekty można zgłaszać i jak, w obecnej sytuacji, je planować?Wszystko zależy od zaproponowanego typu działań i aktualnej sytuacji epidemicznej. Pomysły, które mogą pomóc wypełnić wrocławianom i wrocławiankom mniej aktywny czas w mieście poprzez działania „zdalne”, online czy hybrydowe, będą mogły rozpocząć się już pod koniec marca.

Bezpośrednie spotkania, za którymi wszyscy tęsknimywarsztaty, spacery, pokazy czy innego rodzaju aktywności „twarzą w twarz”, realizować będziemy najwcześniej w maju lub czerwcu – tłumaczy Anna Bieliz. – Jednak czas na zorganizowanie projektu macie do końca sierpnia, więc na pewno zdążymy wspólnie działać w mieście! – dodaje.

Podobnie jak w zeszłym roku, działania odbywały będą się zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi. W przygotowaniach można oczywiście liczyć na wsparcie organizatorów, którzy pomogą przygotować regulaminy i zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort uczestników i uczestniczek.

Spotkania informacyjne i warsztaty

Wszelkie pytania lub wątpliwości, można rozwiać biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją swojego pomysłu. Spotkania po raz kolejny odbędą się w sieci i transmitowane zostaną na facebookowym profilu Mikrograntów. Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 26 stycznia o godz. 17:30, Mikrogranty młodzieżowe zostaną omówione 27 stycznia, a kolejnego dnia, 28 stycznia, zaplanowano transmisję spotkania o Mikrograntach NGO.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem będą mogły wziąć też udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach dedykowanych każdej ze ścieżek. Zajęcia online dla przedstawicieli organizacji pozarządowych odbędą się 1 i 2 lutego, dla osób fizycznych i grup nieformalnych 2 lutego, a warsztaty dla młodzieży zaplanowano na 3 lutego. Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie.

Przydatne dokumenty

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do lutowego naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek:

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

www.strefakultury.pl/Mikrogranty | kontakt: mikrogranty@strefakultury.pl

Mikrogranty NGO:

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo | kontakt: mikrograntyngo@sektor3.wroclaw.pl

Mikrogranty młodzieżowe:

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe Kontakt:mikrograntymlodziezowe@sektor3.wroclaw.pl

Więcej informacji:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty 

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content