Gdzie i jak można się zaszczepić przeciwko COVID-19 we Wrocławiu i okolicach?

pixabay

15 stycznia rozpocznie się rejestracja powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. Obecnie trwają już szczepienia grupy „zero”, czyli osób najbardziej narażonych na zakażenie się wirusem SARS-CoV-2. To pracownicy medyczni, pracownicy domów pomocy społecznej i sanepidów. Do tej listy należą również rodzice wcześniaków.

65% personelu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zgłosiło się już do szczepień – mówi Monika Kowalska, rzecznik prasowy USK we Wrocławiu.

Od 27 grudnia udało nam się zaszczepić blisko 9 tys. osób. Byli to lekarze USK we Wrocławiu, studenci UM, kadra dydaktyczna oraz zgłaszające się do nas podmioty zewnętrzne – dodaje Kowalska.

Resort zdrowia podkreśla, że szczepionki są bezpieczne dla zdrowia. – Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Jest nadzieją na powrót do normalności – czytamy na stronie internetowej ministerstwa.

6 dawek szczepionki Pfeizera

W tej chwili wykorzystujemy 6 dawek z jednej fiolki – dr Edwin Kuźnik, przewodniczący szpitalnego zespołu ds. szczepień przeciwko COVID-19 w USK we Wrocławiu.

2 dawki, 15 minutowa obserwacja i skutki uboczne

Szczepionka jest podawana domięśniowo, najlepiej w mięsień naramienny. Każdy pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki (0,3 ml każda) w odstępie co najmniej 21 dni.

Po szczepieniu zalecana jest 15 minutowa obserwacja, chyba że wystąpiło poważne uczulenie w wywiadzie. Wtedy zalecana jest obserwacja półgodzinna.

Pani Beata odpowiada dlaczego zgłosiła się do szczepienia.

Pacjent, który do nas przychodzi potrzebuje tylko wypełnić kwestionariusz i odpowiedzieć na kilka prostych pytań – podkreśla Kamila Kulczyńska, lekarz rezydent, która kwalifikuje pacjentów do szczepienia.

W wyniku szczepienia może pojawić się miejscowy odczyn czy ogólnoustrojowa reakcja np. stan podgorączkowy, ból głowy, osłabienie – dodaje Kamila Kulczyńska.

Kiedy i w jaki sposób odbywać się będą szczepienia?

Osoby powyżej 80. roku życia będą mogły jako pierwsze zapisać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi – powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Między 18 a 22 stycznia 2021 zostaną zaszczepieni mieszkańcy domów pomocy społecznej. 22 stycznia 2021 rozpoczną się zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia. 25 stycznia 2021 rozpoczną się szczepienia wszystkich zapisanych seniorów powyżej 70. roku życia. Na przełomie marca i kwietnia rozpoczną się zapisy seniorów od 60 do 70 lat oraz nauczycieli i grup mundurowych.

Skierowanie na szczepienie zostanie automatycznie wygenerowane dla osób znajdujących się w grupach wskazanych w danym etapie szczepień. E-skierowanie będzie ważne przez 60 dni. Lekarze będą też mogli wystawić pacjentowi indywidualne e-skierowanie (np. gdy ktoś nie ma PESEL lub nie mógł się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Po otrzymaniu skierowania umawiać się na szczepienie będziemy przez centralny system e-rejestracji, infolinię (nr telefonu: 989 lub 22 62 62 989) lub u lekarza POZ. Po dokonaniu rezerwacji wizyty każdy otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Pełną listę punktów szczepień znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia

mat.pras./inf.wł.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content