Trudny rok dla finansów. Ubyło dłużników, wzrosły długi

Fot. pixabay.com

Pandemia wyraźnie uszczupliła finanse konsumentów i firm. Koronawirus nie powiedział jednak ostatniego słowa, co oznacza, że problemy z płatnościami mogą się pogłębiać – informuje Krajowy Rejestr Długów.

Na koniec 2020 r. łączne zaległości, widniejące w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, wyniosły ponad 59,2 mld zł i były o blisko 3,5 mld zł większe niż w 2019 r. Nieco zmalała natomiast liczba dłużników – jest ich 2 740 828, a więc o ponad 30 tys. mniej niż rok wcześniej.

Mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Pandemia generuje dodatkowe koszty związane m.in. z dezynfekcją – dodaje szef KRD.

Jak pokazuje badanie „KoronaBilans MŚP”, w 2020 roku zadłużenie przedsiębiorstw widniejące w bazie danych KRD wzrosło o 11 procent. Przedsiębiorcy są mało optymistyczni, ale liczą na lepszą przyszłość.

Fot. Badanie KoronaBilans MŚP przeprowadzone przez Krajowy Rejestr Długów

Jak poradzą sobie firmy i konsumenci?

Mniej niż połowa (43 proc.) przedsiębiorców mówi, że jest w stanie funkcjonować bez pomocy państwa. 22 proc. uważa wręcz, że bez tego nie przetrwa. Oczekują oni przede wszystkim odroczenia lub umorzenia składek ZUS (85 proc.), dofinansowania zatrudnienia (70 proc.) i ulg podatkowych (52 proc.). Ponad 45 proc. z nich ma nadzieję na częściowe zniesienie lub złagodzenie obowiązujących obostrzeń.

Z kolei wśród konsumentów największy skok zadłużenia widać w grupie 36-45 lat. To grono obciążone kredytami i ratami za sprzęt domowy, mające na utrzymaniu dzieci, co powoduje, że w obecnych warunkach rynkowych gorzej radzi sobie ze spłatą.

mat. pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content