O Stefanie Wyszyńskim, jednym z patronów 2021 roku opowiada ekspert UW

fot. Radio Rodzina

W związku z rocznicami urodzin (120.) i śmierci (40.)  gronie patronów 2021 r. znalazł się kardynał Stefan Wyszyński, który w historii Polski zapisał się jako Prymas Tysiąclecia. Dr Łukasz Kamiński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego tak opowiada o patronie roku 2021.

– Kardynał Stefan Wyszyński był jedną z najważniejszych postaci ubiegłego wieku, mówi Łukasz Kamiński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kardynała zapamiętamy jako postać niezłomną. Warto zapamiętać go także jako osobę dialogu, dodaje dr Łukasz Kamiński.

Jednym z najtrudniejszych momentów w biografii kardynała był przełom lat 1965/1966 i pojednanie polsko – niemieckie, zaznacza doktor

W ostatnich latach życia kardynał wspierał Solidarność, dodaje Łukasz Kamiński.

Poddany izolacji i kontroli kardynał (godność tę otrzymał na początku 1953 r.) przebaczył swoim prześladowcom i modlił się za nich. Przygotował też ambitny plan duszpasterski, związany ze zbliżającym się milenium chrztu Polski (1966 r.). Uwolnienie prymasa było jednym z najważniejszych żądań podczas protestów społecznych w 1956 r. Spełniono je pod koniec października.

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną i religijną. Komunistyczne władze inwigilowały prymasa do jego ostatnich chwil. Także i one zmuszone były jednak uznać wielkość człowieka, z którym walczyły przez ponad trzy dekady. Ogłoszono trzydniową żałobę narodową. Prasa pisała o nim jako „wielkim Polaku”, podkreślano jego niekwestionowany autorytet.”

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content