Abp Kupny na pogrzebie o. Zięby: jednym z najważniejszych zadań, przed jakimi stoimy jest pojednanie polsko-polskie.

fot: teologiapolityczna.pl

Abp Józef Kupny przewodniczył we wrocławskim kościele ojców dominikanów Mszy św. pogrzebowej w intencji śp. o. Macieja Zięby. – Wierzę mocno, że dobro które spełnił na ziemi poszło za Nim przed Boży tron i że w tamtym świecie będzie mógł ze św. Janem Pawłem II nadal toczyć swoje dysputy i wspierać nas wszystkich modlitwą – wyznał hierarcha, składając wyrazy współczucia krewnym, przyjaciołom zmarłego dominikanina oraz rodzinie zakonnej.

Wprowadzając do Eucharystii pasterz Kościoła wrocławskiego zauważył, że kiedy św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca powtarzano, że On ogromną spuściznę, którą kolejne pokolenia powinny poznawać, studiować i wcielać w życie. – Dziś, kiedy żegnamy o. Macieja Ziębę, chciałoby się powiedzieć, że on miał klucz do zrozumienia tej spuścizny, którą dostaliśmy w spadku po Karolu Wojtyle – mówił abp Kupny, dodając, że kiedy czytało się teksty autorstwa o. Zięby widać było, iż czuł się on dłużnikiem i uczniem Jana Pawła II i ten dług spłacał otwierając wszystkim bogactwo myśli papieża.

– Trzeba przyznać, że o. Maciej nie tylko doskonale znał myśl Karola Wojtyły, ale miał również oczy szeroko otwarte na teraźniejszość – podkreślił metropolita wrocławski, dopowiadając, że zmarły zakonnik dostrzegał nowe wyzwania przed którymi staje Polska, Europa i świat. – W ostatnich latach bardzo utkwiła mi w pamięci jego interpretacja hasła pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny: „Pokój Tobie Polsko – ojczyzno moja” – kontynuował abp Kupny i mówił: – Ojciec Zięba zauważył wówczas, że Polsce jest potrzebny pokój wewnętrzny: pokój w naszych rodzinach i pokój w naszym społeczeństwie, bo dostrzegamy jego ogromny deficyt. Widział nieufność i wrogość, które deformują nasze chrześcijaństwo, i mocno ograniczają chęć współpracy – począwszy od rodzin przez zakłady pracy, wioski i miasta w których żyjemy, aż po centralne instytucje.

W dalszej części swojej wypowiedzi ksiądz arcybiskup przywołał słowa zmarłego dominikanina, że dziś w Polsce mnóstwo społecznej energii idzie na bezsensowną walkę. – Jednym z najważniejszych zadań, przed jakimi stoimy jest pojednanie polsko-polskie – zaznaczył abp Kupny i dodał: – Może właśnie dziś w tym kościele, przy jego trumnie, to przesłanie powinno wybrzmieć najmocniej.

Wspólnie z metropolitą wrocławskim Eucharystię pogrzebową sprawował kard. Stanisław Dziwisz, brat zmarłego zakonnika ks. Wojciech Zięba oraz wielu duchownych. We wrocławskim kościele pw. św. Wojciecha modlili się m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz były prezydent Bronisław Komorowski. Przed rozpoczęciem Mszy św. o. Zięba został pośmiertnie odznaczony orderem Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

O. Maciej Zięba spoczął na wrocławskim cmentarzu przy ul. Bujwida.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content