Ks. Cembrowicz: Małżeństwo i rodzicielstwo to powołanie

Fot. Katedra Wrocławska/YuoTube

27 grudnia obchodzimy święto Świętej Rodziny. W tym roku przeżywamy także 150. rocznicę ogłoszenia świętego Józefa patronem Kościoła Powszechnego.

Eucharystii we wrocławskiej katedrze przewodniczył ks. Paweł Cembrowicz, który w homilii podkreślił, że bardzo ważne jest życie w rodzinie i to, aby umieć się dzielić przeszłością, aby moc popatrzeć na dziś i jutro. Istnieje takie pojęcie – pamięć i tożsamość. Nie ma tożsamości bez sięgania w przeszłość – mówił kapłan.

– To, że jesteście małżonkami to nie jest przypadek. To, że macie dzieci to nie jest przypadek. To, że są takie małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci to też nie jest przypadek. Ci, którzy zawierają sakrament małżeństwa otrzymują laskę stanu, czyli zdolność do wypełnienia zadań, które płyną z życia małżeńskiego i rodzinnego. Trzeba o tym sobie przypominać szczególnie w chwilach trudnych. Bóg daje łaskę i z łaską trzeba współpracować – mówił ks. Paweł Cembrowicz.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HOMILII:

Święto św. Rodziny po raz pierwszy ustanowił 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”.

Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content