Projekt placu zabaw dla dzieci i dorosłych w Park Wschodni już gotowy

archiwum pracownii IKROPKA

Nowy plac zabaw łączy elementy rekreacyjne i edukacyjne. Intencją projektantów było wprowadzenie takich rozwiązań, które pozwolą dobrze się bawić dzieciom i ich opiekunom. Nie zapomniano o osobach z niepełnosprawnościami.

Nowy plac zabaw zajmuje centralną część popularnego parku. Podzielono go na dwie strefy.

Pierwsza to miejsce do rekreacji dla małych i dużych wrocławian, wzbogacone o walory edukacyjne. Zaplanowane są tu elementy małej architektury, gniazda – kryjówki zbudowane z żywej wierzby, ścieżki z bazaltowych płyt z tropami zwierząt, lupa, która ułatwi obserwację przyrody oraz plenerowy ksylofon.

Strefa druga to oryginalny tor przeszkód ze ściankami do wspinaczki, drabinkami, huśtawkami oraz siłownią dla dorosłych.

Tu także staną tablice z informacjami na temat zwierząt, jakie mieszkają w Parku Wschodnim lub go odwiedzają, oraz tamtejszych roślin.

Park Wschodni jako miejsce rekreacyjne zostało zaaranżowane jeszcze przed II wojną. Do dzisiaj zachowała się jego dawna część, projektanci nowych rozwiązań zadbali, aby dawne i współczesne elementy ze sobą harmonijnie współgrały.

– Wybierając miejsca projektowanych obszarów rekreacyjnych, chcieliśmy odsunąć się od głównej osi kompozycyjnej założenia parkowego, niejako ukryć dwa place wśród zadrzewień. Jednocześnie są one umieszczone w punktach węzłowych – przy skrzyżowaniach ścieżek, łatwo dostępne dla użytkowników parku – wyjaśnia Aleksandra Gierko z Pracowni Architektury Krajobrazu IKROPKA.

Ze względu na usytuowanie w dolinie rzeki Oławy, park jest miejscem szczególnie narażonym na podtopienia.

Aleksandra Gierko: – Dlatego na etapie studiów przedprojektowych skupiliśmy się na analizie modeli hydrologicznych, które pokazują prawdopodobieństwo wystąpienia i zasięg zalewania wodami w razie wezbrania wody. Te analizy pozwoliły nam wybrać miejsca mniej podatne na zalanie, co potwierdziło się w rzeczywistości, w okresie jesiennych ulew w tym roku.

Inwestorem prac w Parku Wschodnim jest Zarząd Zieleni Miejskiej.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content