Centrum Historii Zajezdnia z nagrodą BohaterON!

fot. Radio Rodzina

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” został uhonorowany srebrną statuetką nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich. O wyróżnieniu rozmawiamy z doktorem Markiem Mutorem- dyrektorem Centrum Historii Zajezdnia. Szef instytucji podzieli się także z nami działaniami CHZ w czasie pandemii, priorytetami na rok 2021 i propozycjami on-line.

Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona w celu wyróżnienia tych, których aktywność w szczególny sposób promowała i szerzyła wiedzę o historii Polski z lat 1918–89 oraz edukację historyczno-patriotyczną. W tym roku Komitet Organizacyjny Nagrody przy wyborze nominowanych brał pod uwagę działalność od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Do organizatorów wpłynęło blisko 300 zgłoszeń.

POSŁUCHAJ:

Kapituła Nagrody składająca się z Powstańców Warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych oraz ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię! wyłoniła lauretów w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z dziedzin trzy wyróżnienia Brązowy, Srebrny i Złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci w głosowaniu.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” powstał w 2007 r., aby utrwalać i promować dorobek historyczny i kulturowy stworzony przez Polaków po drugiej wojnie światowej na ziemiach, które znalazły się wówczas w granicach Polski. Ośrodek zbieranie świadectw historii rozpoczął jeszcze zanim formalnie rozpoczął działalność we Wrocławiu. Wywiady z osobami, które przybyły na Dolny Śląsk po II wojnie, uczestnikami ważnych wydarzeń jak antykomunistyczne podziemie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostały utrwalone w zapisie video lub audio.

Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich stanowiła zwieńczenie działań prowadzonych w ramach V edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!. Akcja prowadzona przez Fundację Sensoria i Fundację Rosa, od 2016 r. realizuje działania, którym przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc, które stanowią trzy główne filary kampanii. Sukces minionych edycji projektu to ponad 830 tys. kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę, blisko 1 milion złotych przeznaczonych na pomoc bezpośrednią dla Powstańców, 22 laureatów Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich oraz ponad 700 tysięcy uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne.

inf. wł/mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content