Oddaj krew i odbierz dwa dni wolnego. Projekt ustawy w Sejmie

fot. Radio Rodzina

Do Sejmu wpłynął kolejny, rządowy projekt nowelizacji ustawy w sprawie COVID-19. Tym razem projekt zakłada, że osoby, które oddadzą krew i jej składniki w trakcie epidemii, będą miały m. in. prawo do dwóch wolnych dni od pracy.

Portal prawo.pl zauważa, że z projektu wcale nie wynika, aby honorowy dawca krwi miał prawo do tej samej ulgi na przejazdy, co ozdrowieniec, który przecież wcale nie musi być honorowym dawcą krwi. Dodatkowo z brzmienia projektowanych przepisów wynika, że honorowy dawca krwi będzie miał prawo do dwóch wolnych dni a dawca krwi będący ozdrowieńcem zyska prawo do ulgowych przejazdów.  Nie można wykluczyć, że intencja rządu  była inna, ale z proponowanych przepisów wcale ona nie wynika.

Celem nowej regulacji zawartej w 9a ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi jest częściowa rekompensata dla ozdrowieńców po chorobie COVID-19 kosztów związanych z oddaniem osocza, dodatkowa mobilizacja osób oddających osocze krwi oraz umożliwienie i ułatwienie ozdrowieńcom przemieszczania się do różnych punktów poboru krwi, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content