Co dalej z ustawą o statusie zawodowym artysty?

Fot. FB Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska przygotowała projekt ustawy o statusie artysty. Dokument pozwoliłby precyzyjnie określić, kim jest artysta zawodowy i jak zapewnić mu podstawowe zabezpieczenie socjalne.

W zeszłym tygodniu posłowie KO Małgorzata Kidawa-Błońska, Iwona Śledzińska-Katarasińska i Krzysztof Mieszkowski poinformowali, że projekt został złożony u marszałek Sejmu.

-Dokument zakłada powołanie Polskiej Izby Artystów, która będzie rozstrzygała, kto jest artystą zawodowym – mówi autor projektu, poseł Krzysztof Mieszkowski.

Sytuacja materialna artystów niezwiązanych z instytucjami jest trudna – dodaje parlamentarzysta.

Izba przy nadawaniu statusu artysty zawodowego ma kierować się dwoma kryteriami: dorobkiem artystycznym oraz umowami, jakie artyści podpisują w ramach swojej pracy.

-Artyści, którzy nie mają ubezpieczeń, bardzo często nie opłacają składek zdrowotnych, będą upoważnieni do tego, żeby pobierać od 50 do 80 procent kwoty na ubezpieczenie – mówił Krzysztof Mieszkowski na konferencji KO. Na ten cel ma być przeznaczonych ok. 100 mln złotych.

Zapytaliśmy, jak na projekt ustawy zareagował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński.

Jak z kolei informuje Ogólnopolska Konferencja Kultury, „projekt ustawy o statusie artysty zawodowego powstał w wyniku trwającej od 2017 roku debaty środowisk artystycznych reprezentujących wszystkie profesje i formy organizacyjne”. Robocza wersja do znalezienia <<tutaj>>.

https://twitter.com/K_Mieszkowski/status/1333804401312468992/photo/1

https://twitter.com/PiotrGlinski/status/1333747113323270147/photo/1

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content