6 grudnia będzie dniem handlowym

Foto: pixbay.com

Niedziela 6 grudnia będzie w tym roku dniem handlowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza tę zmianę. Dodatkowa niedziela handlowa ma zdaniem rządu pozwolić na rozładowanie ruchu w sklepach przed świętami. O jej wprowadzenie apelowali przedstawiciele branży handlowej.


Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, mówi, że ustanowienie dodatkowej niedzieli handlowej jest dobrą informacją ze względu na bezpieczeństwo klientów i pracowników handlu. Jak zauważa, pomoże to w rozładowaniu ruchu w sklepach przed świętami Bożego Narodzenia. Radosław Knap dodaje, że dodatkowa niedziela handlowa w grudniu jest korzystna również z punktu widzenia ekonomicznych interesów branży handlowej, dla której ten rok był trudny. Zwrócił uwagę, że dodatkowy dzień handlowy przekłada się na przychody firm z tej branży, co w jego ocenia pomaga zachować im płynność. Dodał, że pozwoli to uchronić firmy przed bankructwem i utrzymać miejsca pracy.
W handlu zatrudnionych jest w Polsce blisko 1,5 miliona osób, w tym 450 tysięcy w centrach handlowych.


Ustawa, podpisana przez prezydenta, umożliwia również pracownikom, którzy przebywają w izolacji w warunkach domowych, pracę w trybie zdalnym. Pozwala też na przeprowadzanie zawieszonych dotychczas badań lekarskich i psychologicznych, szkoleń i sprawdzianów wiedzy maszynistów. Jednocześnie zawiera zabezpieczenia na wypadek, gdyby takich badań nie można było przeprowadzić. W ustawie wprowadzone zostały także nowe przepisy dotyczące kwalifikacji wojskowej i zasad działania Rady Dialogu Społecznego.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następnym po dniu ogłoszenia.

Oprócz 6 grudnia, w tym roku w niedzielę sklepy będą otwarte również 13 i 20 grudnia.

inf.IAR

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content