Znamy wyniki XVI Konkursu o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”.

fot. Radio Rodzina

Znamy już wyniki XVI Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”.

„Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich blisko 130 uczestników XVI Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra. Wyróżnione prace mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości i przenikliwości uczniów dolnośląskich szkół oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla problemów nas wszystkich.

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów i odpowiedzieć na pytanie: w jakim stopniu słowa te można odnieść do świata ogarniętego pandemią?

„Niechaj się wola Twoja stanie
Ale zbaw mnie od nienawiści
Ocal mnie od pogardy Panie!”
(Natan Tanenbaum).
Jakie jest Twoje lekarstwo na ocalenie od pogardy, nienawiści, braku zrozumienia, chorób nękających
ludzkość albo niszczących człowieka.

„Jam jest częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni”. (J. W. Goethe)

Pierwsza nagrodę i Złote Pióro ufundowane przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka otrzymała Marlena Kwiatkowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.

Oto fragment jej pracy:

„W dobie pandemii często zastanawiamy się, gdzie upatrywać źródeł tego nieszczęścia. Podczas nieustannego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „Unde malum?” zatracamy zdolność dostrzegania tych aspektów otaczającej nas rzeczywistości, które, będąc z założenia negatywnymi, przynoszą cząstkę nadziei. Zapominamy, że dobro niejednokrotnie jest konsekwencją zła. Aby znaleźć światło: Boga – jawiącego się jako pięciolistna biała róża i zasiadającego na Empireum, podobnie jak rezoner Dantego z jego opus vitae musimy przejść przez dziewięć kręgów piekielnych i Czyściec. Tak jak Bułhakow czy Goethe powinniśmy postrzegać zło jako element, który pozwala lepiej dostrzec dobro, wypełniać swoje ludzkie zadania czy kształtować swoją postawę etyczną. Afirmacja świata, w którym współistnieją te przeciwstawne siły, jest konieczna szczególnie teraz, kiedy przyszło nam się zmierzyć z pandemią”.

Przewodnicząca jury – Elżbieta Warulik przytoczyła kilka fragmentów prac, które nie zostały wyróżnione, a które zasługują na uznanie:

Patronatem honorowym wydarzenia jest prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk. Gospodarz miasta podkreślił, że ma nadzieję, iż za rok będziemy mogli się wszyscy spotkać w Ratuszu na podsumowaniu kolejnej edycji Złotego Pióra.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content