Stadion Wrocław na fioletowo – dołącz do akcji i Ty

fot. Lukasz Giza/mat.prasowe

19 listopada to Światowy Dzień Raka Trzustki, ustanowiony by  zwiększać naszą świadomość na temat objawów i czynników,  które mogą wywołać tę  chorobę. Do akcji włącza się m.in Stadion Wrocław, dziś zostanie podświetlony na fioletowo. 

Każdego roku w Polsce diagnozuje się 3500 nowych przypadków raka trzustki. Statystycznie każdego dnia 10 pacjentów i ich rodzin musi zmierzyć się z tym nowotworem. Kluczem do wczesnego rozpoznania raka trzustki jest wiedza na temat czynników ryzyka i objawów, które często nie są kojarzone z nowotworem i mogą być przypisane do innych, mniej poważnych i bardziej powszechnych chorób. 
By rozpropagować wiedzę i podnieść świadomość społeczną na temat tej choroby, Fundacja EuropaColon Polska oraz Światowa Koalicja Raka Trzustki organizują akcje informacyjne w ramach Światowego Dnia Raka Trzustki. W tym roku pod hasłem „Najwyższy czas”.

Stadion Wrocław na fioletowo – dołącz do akcji i Ty 
W ramach akcji (19 listopada) na fioletowo zostanie podświetlony Stadion Wrocław. Razem z wiaduktem w Gdańsku będą to pierwsze w Polsce obiekty, które wezmą udział w tej ogólnoświatowej kampanii. 
Do akcji może dołączyć każdy. Wystarczy dziś założyć na siebie coś fioletowego i przesłać swoje zdjęcie na swoje portale społecznościowe lub wysłać mailem na adres:kontakt@europacolonpolska.pl.

Rak trzustki trudny do zdiagnozowania 
W Światowym Dniu Raka Trzustki jednoczymy się w ogólnoświatowych działaniach na rzecz podniesienia poziomu świadomości o tej chorobie. Jeśli coraz więcej ludzi pozna czynniki ryzyka i objawy raka trzustki, pacjenci będą mieli więcej czasu, aby poddać się skutecznemu leczeniu i otrzymać wsparcie, dzięki któremu będą mogli podjąć walkę z chorobą – powiedziała Julie Fleshman Prezes Światowej Koalicji Raka Trzustki.

Najczęstsze objawy raka trzustki: 
·        bóle w środkowej części pleców, 
·        niewyjaśniony spadek masy ciała, 
·        żółtaczka (pożółkła skóra i białka), 
·        nieustępujące bóle brzucha, 
·        problemy trawienne, 
·        niewyjaśniona utrata wagi, 
·        nagła zmiana poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę.

Czynniki ryzyka 
·        rodzinna historia raka trzustki (5-10%), 
·        historia rodzinna innych nowotworów, 
·        cukrzyca, 
·        zapalenie trzustki (przewlekłe i dziedziczne), 
·        palenie, 
·        otyłość, 
·        wiek, 
·        nieprawidłowy sposób odżywiania. 

Rak trzustki nie poczeka 
– Pandemia COVID-19 niestety nie zachęca pacjentów do spotkania z lekarzem. Jednak w przypadku raka trzustki tempo działania jest kluczowe. Tymczasem do onkologa zgłaszają się osoby, które pierwsze objawy odczuwały przed kilkoma miesiącami. Niestety – rak trzustki nie poczeka. Nie bójmy się pójść do lekarza jeśli odczuwamy niepokojące objawy, także w czasie pandemii – apeluje prof. Lucjan Wyrwicz. 
Szacuje się, że w tym roku w samej Unii Europejskiej zachoruje blisko 95 tys. osób, a przeżyje ok. 8% z nich. Rak trzustki charakteryzuje się bowiem najniższym wskaźnikiem przeżycia i wynosi w różnych krajach od 8% do 14%. W Polsce dziennie diagnozę raka trzustki słyszy 10 osób, a 5-letnie przeżycia wynoszą poniżej 10%.

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content