Smogowe płuca stanęły po raz pierwszy na Dolnym Śląsku

mat. prasowe

W centrum Jeleniej Góry zamontowana została instalacja mobilnych płuc, które dzięki umieszczonym wewnątrz urządzeniom pomiarowym pomogą zbadać jakość otaczającego ich powietrza. Ruszyła akcja „Zobacz czym oddychasz” na Dolnym Śląsku. – Smog jest sojusznikiem Covid -19. Szczepionkę na koronawirusa prawdopodobnie wynajdziemy, jednak szczepionki na smog nie ma- mówił Krzysztof Smolnicki.

Mówi Krzysztof Smolnicki  z DAS-u.

Według informacji pierwsze dni smogowe pojawiły się już 7-9 listopada.

O akcji mówi Paweł Wybierała –  członek zarządu województwa.

Mobilne płuca działają jak symulacja ludzkich organów,dodaje Krzysztof Smolnicki.

Akcja ma za zadanie przypomnienie, że w nie tylko we Wrocławiu, ale w miastach uzdrowiskowych nie można palić paliwem stałym, przypomina aktywista.

Smog jest sojusznikiem Covid -19. Szczepionkę na koronawirusa prawdopodobnie wynajdziemy, jednak szczepionki na smog nie ma- mówił Krzysztof Smolnicki w Jeleniej Górze.

Już niedługo DAS będzie w Wałbrzychu.

– Walka ze smogiem nabiera na znaczeniu zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemicznej.  Zdaniem Dariusza Stasiaka – radnego sejmiku wojewódzka dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców, w ciągu 4 lat na Dolnym Śląsku osiągniemy zamierzony efekt w walce ze smogiem.

Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Od 2014 roku na ten cel przeznaczono ponad 2 mld zł, z czego nawet 85 procent pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Pozostała kwota to głównie fundusze samorządowe i krajowe. Wysiłki te dają widoczne efekty, ponieważ poziom zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się z roku na rok. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia.

Inicjatywa realizowana jest przez Instytut Rozwoju Terytorialnego wspólnie z Fundacją Ekorozwoju i Polskim Alarmem Smogowym w ramach kampanii @Czyste zasady.

Samorząd województwa dolnośląskiego od lat podejmuje działania na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie. W lutym tego roku została zainaugurowana kampania informacyjna „Wybierz Czyste Zasady” – mająca na celu kształtować świadomość i odpowiedzialne zachowania Dolnoślązaków w zakresie troski o jakość powietrza. W ramach kampanii podjęto szereg działań oraz akcji informacyjno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców regionu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content