Komendant Piłsudski na dworcu Wrocław Główny

mat. prasowe

Kolej nierozerwalnie jest związana z naszą niepodległością. Rankiem 10 listopada na peron warszawskiego Dworca Wiedeńskiego przyjechał pociąg z Berlina, którym do stolicy przybył Józef Piłsudski. Następnego dnia, 11 listopada 1918 roku, powołana przez Niemców Rada Regencyjna przekazała mu władzę. W 1937 roku tę datę Sejm w swojej uchwalił jako dzień Święta Niepodległości.

Mówi Bartosz Kruk – historyk z wrocławskiego oddziału IPN.

Z tej okazji w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Kolejami Dolnośląskimi SA pragnie przybliżyć najważniejsze postaci polskich przywódców roku 1918.

Na pokładach najnowszych pociągów elektrycznych samorządowego przewoźnika już od dzisiaj można bliżej poznać sylwetki Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciech Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Są one wyświetlane na panelach informacyjnych przewoźnika.

Największe atrakcje czekają na pasażerów jednak 11 listopada. O godzinie 11:12 z wrocławskiego Dworca Głównego wyruszy do Głogowa pociąg z grupą rekonstrukcyjną na pokładzie. A oprócz niej będzie można spotkać również… Józefa Piłsudskiego! Tak, komendant Piłsudski dokona inspekcji zachodnich rubieży Rzeczypospolitej. Zapraszamy!

Rozkład jazdy:

Wyjazd    Wrocław Główny – 11:12

Legnica – 12:06

Lubin – 12:27

Głogów – 13:00

Powrót     Głogów – 13:11

Lubin – 13:43

Legnica – 14:07

Wrocław Główny – 15:04

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content