Kwarantanna to nie urlop, można pracować zdalnie. ZUS wyjaśnia

librestock.com

Praca zdalna w czasie obowiązkowej kwarantanny budzi wątpliwości. Czy osoba, która czuje się na tyle dobrze, że może pracować a w wyniku decyzji sanepidu musi odbyć kwarantannę – może pracować zdalnie czy też nie?

Obowiązkowa kwarantanna jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Przysługuje wtedy prawo do wypłaty świadczeń pieniężnych, czyli wynagrodzenia za okres choroby lub zasiłku chorobowego. Jeśli ktoś chce jednak pracować, ma taką możliwość.

-tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku.

Krótko mówiąc: pracownik, który nie bierze „chorobowego” na czas kwarantanny, a jego pracodawca wyrazi zgodę – może zdalnie pracować.

W ustawie uchwalonej przez Sejm RP 22 października 2020 r., która jest toku prac legislacyjnych, zagadnienie to zostało jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie,
które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny. W takim przypadku jednak pieniądze za czas przebywania na kwarantannie należą się wyłącznie z tytułu wykonywania pracy zdalnej na rzecz pracodawcy. Tym samym osoba ta pozbawiona będzie prawa do zasiłku chorobowego.

mat. pras. / ZUS

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content