USA: Wybory prezydenckie 2020. Donald Trump czy Joe Biden?

Fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

We wtorek 3 listopada w Stanach Zjednoczonych odbywają się wybory prezydenckie. Głosowanie korespondencyjne w wybranych stanach trwa od kilku tygodni. Wstępne wyniki poznamy w środę.

Głównym kontrkandydatem starającego się o reelekcję prezydenta Donalda Trumpa (Partia Republikańska, 74 l.) jest związany z Demokratami Joe Biden (77 l.). O miejsce w Białym Domu walczą też pozostali kandydaci: Jo Jorgensen (Partia Libertariańska), Howie Hawkins (Zieloni) czy Gloria La Riva (socjaliści).

Główna walka toczy się jednak między Trumpem a Bidenem, kandydatami najsilniejszych partii. Kto wygra? Zapytaliśmy wrocławian o ich przeczucia.

Różnica w sondażach nie jest znacząca. Prowadzi w nich Joe Biden. Sondaż ABC News i „The Wall Street Journal” daje byłemu senatorowi 52-procentowe poparcie, a Donaldowi Trumpowi 42-proc. To jednak skala ogólnokrajowa. Znacznie ważniejsze jest poparcie pojedynczych stanów.

Jak dotąd swój głos oddało już 87 milionów Amerykanów. To ponad 63 proc. z liczby obywateli USA, którzy zagłosowali w wyborach prezydenckich w 2016 roku – informuje Polska Agencja Prasowa.

3 listopada Amerykanie wybierają nie tylko prezydenta, ale i Kongres – tzn. całą Izbę Reprezentantów (535 miejsc do obsadzenia) i 35 ze 100 senatorów.

Wyniki tych wyborów zdecydują, czy prezydent będzie mógł swobodnie realizować swój program, czy też będzie do tego potrzebował porozumienia z konkurencyjnym obozem politycznym.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content