Ogrodnik lasu – szerokostopek – zamieszkał we wrocławskim ZOO

mat. ZOO

Szerokostopek – ogrodnik lasu i strażnik jego bioróżnorodności zamieszkał we wrocławskim ZOO. To jeden z endemitów na Madagaskarze.

Hodowlą szerokostopka białogonowego zajmuje się tylko 6 placówek w Europie, w tym Wrocław. Żyje w nich zaledwie 49 osobników.

– Antsangy (nazwa lokalna na Madagaskarze) żyje w lasach deszczowych, które są masowo wycinane. W związku z tym jest gatunkiem zagrożonym, bo traci miejsce do życia. Dlatego podjęliśmy się hodowli zachowawczej i jej koordynacji w Europie – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Szerokostopek uważany jest przede wszystkim za ogrodnika lasu i strażnika jego bioróżnorodności.

Chcemy przekonywać ludzi, że każdy gatunek zwierząt ma swoją rolę do spełnienia, aby nasza planeta mogła funkcjonować. To zwykle te małe, niepozorne i często brzydkie zwierzęta są podstawą funkcjonowania ekosystemów. Rozsiewają nasiona, użyźniają glebę, sprzątają resztki i są pokarmem dla innych gatunków. Poznajmy je i doceńmy, bo potrzebują ochrony tak samo jak tygrys, słoń czy żyrafa. – dodaje Radosław Ratajszczak.

Szerokostopki będzie można zobaczyć po ponownym otwarciu pawilonu. Odwiedzając zoo i kupując bilet NA RATUNEK każdy zwiedzający przyczynia się do ochrony zwierząt w naturze. Każda taka dobrowolna złotówka z tego biletu trafia do sprawdzonych organizacji ochroniarskich, które działają w miejscu występowania zagrożonych gatunków. Pieniądze te idą na utrzymanie rezerwatów i sanktuariów oraz centra leczenia i rehabilitacji zwierząt, które później wracają do natury.

Więcej o endemitach, czyli najciekawszych gatunkach najdalszych zakątków świata.

mat. pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content