„Stacja Solidarność” na dworcu Wrocław Główny

mat. prasowe

Jedenaście dwustronnych plansz wypełnionych archiwalnymi zdjęciami i opisami wydarzeń z października 1980 roku – tak prezentuje się wystawa „Stacja Solidarność” na placu przed dworcem Wrocław Główny.

Jej głównym tematem jest głodówka kolejarzy z października 1980 roku, której w tym roku mija 40. rocznica. Dziś protest ten jest mało znany szerszemu gronu opinii publicznej. Jednak w roku, w którym miał miejsce, był zjawiskiem nieprzeciętnym i nietuzinkowym. 21 października 1980 roku w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny kolejarze z powstającej również w PKP „Solidarności” rozpoczęli protest głodowy. Domagali się lepszych warunków pracy, poszanowania swojego zawodu oraz podwyżek wynagrodzeń. Ważną kwestią było przede wszystkim uznanie przez władze PRL i przyjęcie statutu formującego się Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 31 października 1980 roku podpisano kończące protest porozumienie z przedstawicielami władz.

Głodówka kolejarzy z października 1980 roku, była aktem odwagi, solidarności oraz gotowości polskich kolejarzy do walki o lepszy byt i wolną oraz demokratyczną Polskę. Dlatego tak ważne jest oddanie hołdu jej uczestnikom, w szczególności w takiej formie jak ekspozycja, która stanęła na placu przed dworcem Wrocław Główny – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

W dniach 21–27 października 1980 r. w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny 34 delegatów „Solidarności” z całego przedsiębiorstwa PKP podjęło protest głodowy. Jego celem było przede wszystkim polepszenie warunków pracy na kolei. 31 października 1980 r. podpisano porozumienie z przedstawicielami władz gwarantujące spełnienie większości postulatów kolejarzy. Głodówka bezsprzecznie była aktem założycielskim „Solidarności” w PKP. Wydarzenia w lokomotywowni mocno przeżywali nie tylko kolejarze, ale również członkowie związku w całej Polsce i duża część mieszkańców Wrocławia. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że głodówka budowała poczucie wspólnoty wrocławian i była jednym z aktów założycielskich również wrocławskiej „Solidarności” – mówi dr Kamil Dworaczek z Oddziału IPN we Wrocławiu.

Ekspozycja, którą możemy oglądać na placu przed dworcem Wrocław Główny, to tak naprawdę telegraficzny skrót tamtych wydarzeń. Na archiwalnych fotografiach znajdziemy protestujących w sytuacjach codziennych podczas trwania głodówki oraz obrad, które zakończyły się podpisaniem porozumienia. Na zdjęciach pokazano również olbrzymie poparcie społeczne protestu kolejarzy, a także nakreślono szerszy kontekst historyczny, w który wpisywały się wydarzenia października 1980 roku.

Wystawę „Stacja Solidarność” można oglądać na placu przed dworcem Wrocław Główny do 16 listopada. Przygotował ją Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest PKP S.A.

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content